Pałac Kultury i Nauki kończy 70 lat. Warszawa uczci ten jubileusz w hucznym stylu

Będzie tort, koncerty i silent disco, a wszystko to pod czujnym okiem 237-metrowego jubilata. Pałac Kultury i Nauki, symbol Warszawy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce, świętuje swoje 70. urodziny. Stolica zapowiada wielką fetę na świeżym powietrzu i moc atrakcji dla każdego.

Choć jego historia bywała burzliwa, a symbolika – niejednoznaczna, dziś Pałac Kultury i Nauki nikogo nie pozostawia obojętnym. Oddany do użytku 21 lipca 1955 roku, przez dekady obrósł anegdotami i mitami, a także wywoływał wiele skrajnych emocji wśród mieszkańców stolicy.

Zaprojektowany przez sowieckiego architekta Lwa Rudniewa, był niegdyś drugim najwyższym budynkiem Europy. Dziś wciąż imponuje rozmiarem i widokiem z tarasu na 30. piętrze. Z okazji 70-lecia Warszawa postanowiła zrobić wszystko, by uczcić go z fasonem.

Piknik z historią w tle

Główne wydarzenia zaplanowano na 22 lipca – dokładnie siedem dekad po tym, jak Pałac pojawił się na mapie stolicy. Od południa do późnego wieczora Park Świętokrzyski i świeżo odnowiony Plac Centralny zamienią się w otwartą strefę zabawy, wspomnień i… dużej dawki pozytywnej energii. Od godziny 12.00 do 17.00 zaplanowano rodzinny piknik – z grą terenową, animacjami, konkursami i strefą sportową. Nie zabraknie też dmuchańców i atrakcji plenerowych dla najmłodszych. Wokół będzie się kręcić mnóstwo – dosłownie i w przenośni.

Rodzinna Strefa Sportu „Aktywna Warszawa” i strefa „Kocham Skakać” to gwarancja ruchu, śmiechu i dobrej zabawy. A kto będzie chciał odsapnąć, znajdzie chwilę wytchnienia w cieniu drzew Parku Świętokrzyskiego – z widokiem na Pałac oczywiście.

Koncert dla jubilata

Od godziny 17.00 centrum imprezy przenosi się na Plac Centralny, który od niedawna znowu tętni życiem. W planie: porcja urodzinowego tortu, koncerty i tańce do białego rana. Na scenie pojawią się zespoły takie jak Brass Federacja, Beat Back, Menele oraz Wszyscy Byliśmy Harcerzami. Każdy z nich dołoży własny kawałek muzycznej cegiełki do świętowania z rozmachem. Na tym jednak nie koniec. Gdy zajdzie słońce, plac wypełni się cichym rytmem – silent disco pod rozgwieżdżonym niebem z pewnością przyciągnie niejednego nocnego markę. Dla tych, którzy wolą coś bardziej kontemplacyjnego, przewidziano również wernisaż wystawy „Pałac i Miasto. Warszawa na fotografiach Zbyszka Siemaszki”. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na stolicę z innej perspektywy – tej czarno-białej, pełnej nostalgii.

Niezapomniany widok

Wieczornym ukoronowaniem dnia będzie bezpłatne wejście na Taras Widokowy. Między 20.00 a 23.00 można będzie podziwiać panoramę Warszawy z wysokości ponad 100 metrów – bez konieczności kupowania biletu. A to wszystko przy świetle zachodzącego słońca, gwarze miasta i muzyce unoszącej się z Placu Centralnego.

Choć jego początki nie należały do najłatwiejszych, Pałac Kultury i Nauki zdążył już wpisać się w codzienność Warszawy. Jest świadkiem historii, punktem orientacyjnym, a także ważnym ośrodkiem kultury, sztuki i edukacji. Na nowo zagospodarowany Plac Centralny, który niedawno przeszedł wielką metamorfozę, staje się przestrzenią dla ludzi, a nie tylko betonową pustynią. I właśnie w tym duchu – otwartości, różnorodności i wspólnoty – obchodzone będą jego 70. urodziny.

Jedno jest pewne – takiego święta stolica dawno nie widziała. Niech żyje Pałac – przynajmniej kolejne siedemdziesiąt lat!

Źródło: Warszawa 19115

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie skończył 67 lat