Noc spadających gwiazd? Nie musisz czekać do sierpnia! Kiedy obserwować Perseidy?

2021-07-19 15:50
Perseidy
Autor: Pixabay

Noce spadających gwiazd zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba na nie czekać do sierpnia. Niebo w lipcu również obfituje w niezwykłe pokazy. Kiedy będzie najbliższa noc spadających gwiazd? Od kiedy do kiedy można obserwować Perseidy?

Noc spadających gwiazd - kiedy jest w lipcu? Odpowiedź na to pytanie może okazać się dla wielu zaskakująca, biorąc pod uwagę fakt, że spadające gwiazdy kojarzą się przede wszystkim z sierpniem. Maksimum roju Perseidów przypada zazwyczaj po 10 sierpnia. Nie oznacza to jednak, że spadających gwiazd, a dokładniej meteorów, nie można oglądać wcześniej. Wyjątkowych spektakli na niebie można wypatrywać bowiem już w lipcu. Tak, tak, to nie pomyłka. 

Perseidy są jednym z najbardziej znanych, a zarazem regularnych rojów meteorów. Co roku ludzie z całego świata z utęsknieniem wyczekują na moment, aż rój ten osiągnie swoje maksimum. Zazwyczaj następuje to około 12 sierpnia. To właśnie wtedy na niebie można oglądać niesamowite spektakle. Wszyscy ci, którzy nie mogą się już doczekać zobaczenia tak zwanych spadających gwiazd, mogą ich wypatrywać na niebie znacznie wcześniej niż w pierwszej połowie sierpnia. 

Noc spadających gwiazd w lipcu

Mało kto o tym wie, ale rój Perseidów jest widoczny już od lipca. W tym roku rozpoczął on swoją aktywność dokładnie 17 lipca. Oznacza to, że od tego dnia spadających gwiazd można wypatrywać na niebie. Oczywiście pojawiają się one ze znacznie mniejszą częstotliwością niż w sierpniu, niemniej jednak szczęśliwcy z pewnością zdołają coś uchwycić. Co ciekawe, w lipcu aktywny jest także rój delta Akwarydów. Deszcz spadających meteorów będzie możliwy do podziwiania 28 lipca.

ESKA XD #027 - TOKIO 2020, KRÓLOWA I KONKWISTADOR, ASFALT Z GUMY
Najnowsze