Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - foliarz, szur, kasztan i impostor. Co oznaczają słowa?

2020-11-24 13:54
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - foliarz, szur, kasztan i impostor. Co oznaczają słowa?
Autor: Pawel Skraba/REPORTER / EAST NEWS Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - foliarz, szur, kasztan i impostor. Co oznaczają słowa?

Foliarz, szur, kasztan - zacięta walka o Młodzieżowe Słowo Roku 2020 trwa w najlepsze! W tym roku organizatorzy odnotowali rekordową liczbę zgłoszeń i tym samym ogromną liczbę zaskakujących oraz wyszukanych sformułowań. Co oznaczają niektóre z najciekawszych słów zgłoszonych w plebiscycie? Przekonajcie się sprawdzając na ESKA.pl!

Spis treści

 1. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - słowa, znaczenie
 2. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - foliarz, szur, kasztan i impostor
 3. Młodzieżowe Słowa Roku 2020 - goldeniara, rzepiara, malfoyara

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - foliarz, szur, kasztan i impostor. Co oznaczają słowa? Kreatywność internautów nie ma granic, co najlepiej pokazują zgłoszone w jubileuszowym plebiscycie słowa. Rywalizacja o Młodzieżowe Słowo Roku 2020 rozkręcił się do niespotykanych dotychczas rozmiarów. Liczba zgłoszeń przekroczyła znacznie 100 tys., co oznacza, że młodzi ludzie dobrze czują się w roli kreatorów współczesnych trendów językowych. Nie ulega wątpliwości, że z łatwością chwytają i ujarzmiają w symbolach językowych żywioł codzienności. Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2020 odbywa się w trudnym czasie epidemicznym, a dodatkowo od wielu dni na ulicach trwają protesty. Obie sytuacje znalazły odzwierciedlenie w zgłoszeniach. Z wirusem, związane są nie tylko słowa nowe i slangowe, jak koronalia czy koranaferie, koronaparty, pieszczotliwa koronka, a nawet koronaselfie. na tytuł słowa wulgarne (także zamienione na kropki czy gwiazdki) ani obrażające konkretną osobę czy grupę osób. Jest to jednomyślne stanowisko kapituły i organizatorów plebiscytu. Organizatorzy zauważyli, że wśród zgłoszeń jest bardzo dużo haseł z protestu kobiet oraz innych słów związanych z bieżącą polityką. Osoby odpowiedzialne za plebiscyt poinformowały, obowiązującym regulaminem plebiscytu nie mają szans na tytuł słowa wulgarne, także zamienione na kropki czy gwiazdki, ani obrażające konkretną osobę czy grupę osób. Jest to jednomyślne stanowisko kapituły i organizatorów plebiscytu.

Młodzieżowe Słowo Roku - czy wiesz, co oznaczają te nowe słowa?

Pytanie 1 z 10
Co oznacza słowo boomer?

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - słowa, znaczenie

Padł absolutny rekord liczby zgłoszeń w plebiscycie PWN: Młodzieżowe Słowo Roku! Jury plebiscytu stoi przed nie lada zadaniem, ponieważ liczba zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania i już dziś mogą poddać ocenie 130 tysięcy słów i wyrażeń. A przed nami kolejne dni głosowania. Zgłoszenia można przesyłać do 30 listopada za pomocą formularza na stronie sjp.pwn.pl. Jakie słowa walczą o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2020?

Młodzież nadal poszukuje określeń przeżywanych emocji, głównie tych skrajnych - tego, co jest wystarczająco koks, kozak, git, masne i sztos - czyli coś świetnego - oraz tego, co można zwięźle nazwać cringe, krindż, krindżówa - żenada. Dokonuje jednoznacznej identyfikacji osób. Od tych neutralnych: typiarztypiara, ziombal, ziomówa oraz neutratywnie motywowanego ziomczę po nacechowane pozytywnie formy typu:

 • hotówa - atrakcyjna osoba najczęściej płci męskiej
 • chad - niezwykle przystojny chłopak, obiekt powszechnej adoracji. 

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - foliarz, szur, kasztan i impostor

Co oznaczają Młodzieżowe Słowa Roku 2020, które walczą o zwycięstwo? Wybraliśmy kilka słów, określeń:

 • Szur - to szurnięty zwolennik teorii spiskowych podobnie zresztą
 • Foliarz - osoba do której nie trafiają racjonalne argumenty ze względu na głowę szczelnie owiniętą folią aluminiową, chroniącą przed 5G;
 • Impostor - oszust;
 • Atencjusz - osoba domagająca się nieustannej uwagi;
 • Kasztan – to odmiana poczciwego dzbana.

Adorator i pantoflarz został zastąpiony przez przejętego z angielszczyzny simpa, co zapewne wywołuje efekt szczerego oburzenia u boomerów i dziadersów - przedstawicieli przeciwnego bieguna wiekowego i mentalnego. Trzeba jednak podkreślić, że nie wiek ma tu wartość deprecjonującą, wszak niektórzy zaliczają do boomerów już osoby powyżej 30 lat, ale anachroniczność, a nawet społeczna szkodliwość ich dziaderskich poglądów!

ESKA XD EXTRA

Młodzieżowe Słowa Roku 2020 - goldeniara, rzepiara, malfoyara

Organizatorzy plebiscytu o Młodzieżowe Słowo Roku zauważają rosnący trend neologizmów z sufiksem -ara, które kojarzą się z pobłażliwą i nieco drwiącą nominacją młodych kobiet zafascynowanych określoną dziedziną. Zgłoszono bowiem:

 • Goldeniary (goldeniara) - fanki brytyjskiego piosenkarza Harrego Stylesa i jego singla Golden;
 • Malfoyary - fanki Draco Malfoya - fikcyjnego bohatera z książki o Harrym Potterze granego przez Toma Feltona;
 • K-popiary - fanki k-popu, a także rzepiary, koniary czy winiary.

Nie sposób pominąć także popularnego eponimu julka (Julka/ Juleczka z Twittera), który na wzór grażyn i januszów zadomowił się w internecie. Tym samym wykorzystuje się częste wśród nastolatek imię do krytyki lewicujących i bezkompromisowo wyrażających swoje poglądy użytkowniczek portali społecznościowych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze