Matura ustna 2023 ODWOŁANA? Mamy komentarz Ministerstwa Edukacji! [TYLKO U NAS]

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News Matura ustna 2023 ODWOŁANA? Mamy komentarz Ministerstwa Edukacji! [TYLKO U NAS]

Matura ustna 2023 ODWOŁANA? Mamy komentarz Ministerstwa Edukacji! [TYLKO U NAS]

2022-11-07 13:47

Odwołanie matury ustnej 2023 dla uczniów technikum uczących się w formule 2015, to konieczność. Tak przekonują przyszli absolwenci, którzy stworzyli specjalną petycję. Ta zrobiła furorę w internecie i podpisało ją ponad 40 tysięcy osób. Jak do sprawy podchodzi Ministerstwo Edukacji i Nauki? Mamy komentarz resortu!

Spis treści

  1. Matura ustna 2023 odwołana - o co chodzi?
  2. Matura ustna 2023 - komentarz ministerstwa

Matura ustna 2023 odwołana - na taką wiadomość czekają osoby, które sprzeciwiają się, by uczniowie technikum urodzeni w 2003 mieli obowiązek przystąpienia do ustnego egzaminu dojrzałości, podczas gdy ich rówieśnicy chodzący do liceów nie mieli takiego obowiązku. - Apelujemy o przedłużenie dostosowań egzaminu maturalnego dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - techników (Formuła 2015) na rok 2023, czytamy w petycji. Petycja dotyczy zwolnienia maturzystów z techników z obowiązku zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego w roku 2023. Jak odniosło się do tego ministerstwo? Odpowiedź poznacie tylko u nas!

Ferie zimowe 2023 - od kiedy do kiedy trwają? Wszystkie województwa

Sonda
Czy matura ustna powinna być odwołana dla uczniów technikum?
SEKRETY GENZIE, HITY NA KATAR 2022, NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONE AUTA, UBIERAM SIĘ W DYSKONCIE | ESKA XD #061

Matura ustna 2023 odwołana - o co chodzi?

Petycja o odwołanie matury ustnej 2023 robi dużą furorę w internecie. Mocny apel uczniów powstał w wyniku podjętej przez resort edukacji o tym, by absolwenci techników 2023 przystąpili do ustnego egzaminu maturalnego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że urodzeni w 2003, absolwenci liceów 2022, nie zdawali ustnych egzaminów maturalnych. W oświadczeniu napisanym przez osoby chodzące do ostatniej klasy technikum mają pretensje, że jeśli rzeczywiście promowane jest szkolnictwo zawodowe, to nie powinno to się odbywać przez dokładanie obowiązków uczniom techników i niesprawiedliwe ich traktowanie w stosunku do rówieśników. Przyszli zdający argumentują też, że uczniowie technikum mają mniej godzin nauczania danego przedmiotu maturalnego. Dodatkowo uczęszczają na lekcje zawodowe, czy realizują praktyki, w czasie całego cyklu nauczania w szkole średniej. Petycję o odwołanie matury ustnej dla uczniów techników podpisało ponad 40 tysięcy osób. Zauważyło to ministerstwo, które na naszą prośbę odniosło się do sprawy.

Matura ustna 2023 - komentarz ministerstwa

Na początku listopada 2022 poruszaliśmy temat tego, czy matura ustna 2023 będzie odwołana. Teraz dostaliśmy oficjalną odpowiedź resortu. Finalnie argumenty przedstawione przez uczniów nie przekonały Ministerstwa Edukacji i Nauki, o czym możecie przekonać się poniżej.

Egzamin maturalny w części ustnej z języka polskiego oraz z języka obcego nowożytnego od zawsze był integralną i obowiązkową częścią egzaminu maturalnego. Rezygnacja w latach 2020-2022 z przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego wynikająca przede wszystkim z konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności w czasie panującej pandemii, w bieżącym roku szkolnym nie ma uzasadnienia. Należy zauważyć, że decyzja o rezygnacji w latach 2020-2022 z przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego nie zwalniała nauczycieli z obowiązku realizacji wymagań zawartych w przyjętych w szkole programach nauczania danego przedmiotu, w szczególności rozwijania umiejętności posługiwania się językiem (ojczystym i obcym) w mowie. W latach szkolnych 2022/2023 oraz 2023/2024 utrzymane zostało natomiast rozwiązanie, w wyniku którego egzamin maturalny jest jeszcze przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych – zawężonych w stosunku do programowej kształcenia ogólnego (zarówno tej z 2012 r. jak i tej z 2018 r.).

W 2023 r. – w konsekwencji reformy 2017 r. – egzamin maturalny będzie przeprowadzony w dwóch formułach, tj. w:

1) „formule 2015” dla absolwentów ostatniego rocznika 4-letniego technikum (po gimnazjum), których proces kształcenia odbywał się w oparciu o podstawę programową z 2012 r.

2) „formule 2023” dla pierwszego rocznika absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, których proces kształcenia odbywał się w oparciu o podstawę programową z 2018 r.

- brzmi pierwsza z trzech części oświadczenia przekazanego przez Rzecznik Prasową Ministerstwa Edukacji i Nauki. W drugiej części poinformowano o warunkach zdaniach egzaminu dojrzałości. Świadectwo dojrzałości uzyskają osoby, które z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej (z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego) i części pisemnej uzyskają, co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpią do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Jeżeli chodzi o egzamin z języka polskiego to:

1) w „formule 2015” część ustna tego egzaminu – tak jak dotychczas – będzie sprawdzała umiejętność ‎tworzenia wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem kultury; zdający losuje jedno zadanie składające się z polecenia i tekstu (w zadaniach stosowane są trzy typy tekstów: teksty o języku, teksty literackie, teksty ikoniczne);

2) w „formule 2023” część ustna tego egzaminu będzie sprawdzała umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki; zdający losuje zestaw składający się z dwóch zadań: 1) zadanie 1. (z puli zadań jawnych) zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej 2) zadanie 2. dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem; zdający omawia je na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego (lista pytań jawnych dotyczących lektur obowiązkowych jest dostępna na stronie internetowej CKE);

W tym samym oświadczeniu poinformowano, że nie ma żadnych podstaw do różnicowania wymagań na egzaminie maturalnym w zależności od tego, czy do egzaminu przystępuje absolwent liceum ogólnokształcącego czy technikum. 

Kształcenie ogólne w obu tych typach szkół odbywa się w oparciu tę samą (wspólną) podstawę programową, z tym samym obowiązkowym wymiarem godzin zajęć edukacyjnych przewidzianym na realizację przedmiotów ogólnokształcących (j. polskiego, języków obcych nowożytnych, matematyki, przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym).

Jednocześnie napisano, że absolwenci technikum nie mają obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego jeżeli posiadają:

1) dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika albo

2) dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo

3) świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo

4) certyfikaty kwalifikacji zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo

5) świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i certyfikaty kwalifikacji zawodowych, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika.