Lany Poniedziałek 2021. Za oblewanie wodą MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT. Jakiej wysokości?

i

Autor: Unsplash Lany Poniedziałek 2021. Za oblewanie wodą MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT. Jakiej wysokości?

Lany Poniedziałek 2022 - kiedy wypada? Jak obchodzony jest w Polsce?

2022-03-04 17:08

Śmigus Dyngus 2022 - kiedy wypada Lany Poniedziałek w tym roku? Jakie zwyczaje się z nim wiążą? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z Lanym Poniedziałkiem 2022.

Lany Poniedziałek 2022 zbliża się wielkimi krokami. Którego dnia wypada i jak obchodzony jest w Polsce? W niniejszym artykule zgromadziliśmy dla was najważniejsze informacje związane z tegorocznym Poniedziałkiem Wielkanocnym

Zobacz także: Wielkanoc katolicka i prawosławna 2022 - kiedy wypadają święta wielkanocne?

Lany Poniedziałek 2022 - kiedy wypada?

Lany Poniedziałek, czyli Poniedziałek Wielkanocny, jest świętem ruchomym. Oznacza to, że każdego roku wypada w innym terminie, w związku z czym pojawia się wiele zapytań "kiedy Śmigus Dyngus". Informujemy zatem, że w tym roku Lany Poniedziałek przypada na dzień 18 kwietnia 2022.

Zobacz także: Wielkanoc 2022 - kiedy można jeść pokarmy mięsne?

Lany Poniedziałek - jak obchodzony jest w Polsce?

Lany Poniedziałek, znany też jako Śmigus Dyngus, to polski zwyczaj wywodzący się ze starosłowiańskich obrzędów. Słowianie czcili w ten sposób radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny.

Obchody Lanego Poniedziałku związane są nierozerwalnie z wzajemnym oblewaniem się wodą, a także smaganiem gałązkami wierzby, co ma symbolizować rytualne oczyszczenie z wszelkich duchowych.

Z uwagi na to, iż oblewanie wodą kojarzone było z płodnością, podlegały mu przede wszystkim panny na wydaniu. Z czasem w niektórych regionach naszego kraju zrodziła się tradycja, zgodnie z którą trzeciego dnia Wielkanocy (tj. dzień po Lanym Poniedziałku) panny mają prawo do rewanżu za wcześniejsze oblanie ich wodą. Obecnie oblewanie wodą praktykowane jest głównie przez dzieci.

Zobacz także: Zmiana czasu 2022 - czy to OSTATNI RAZ? Ostatnia zmiana czasu MARZEC 2022 to pewniak?

Sonda
Obchodzisz Lany Poniedziałek?
Jak powstają wielkanocne koszyki?