Lany Poniedziałek 2021. Za oblewanie wodą MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT. Jakiej wysokości?

i

Autor: Unsplash Lany Poniedziałek 2021. Za oblewanie wodą MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT. Jakiej wysokości?

Lany Poniedziałek 2022 - kiedy wypada? Jak obchodzony jest w Polsce?

2022-03-04 17:08

Śmigus Dyngus 2022 - kiedy wypada Lany Poniedziałek w tym roku? Jakie zwyczaje się z nim wiążą? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z Lanym Poniedziałkiem 2022.

Lany Poniedziałek 2022 zbliża się wielkimi krokami. Którego dnia wypada i jak obchodzony jest w Polsce? W niniejszym artykule zgromadziliśmy dla was najważniejsze informacje związane z tegorocznym Poniedziałkiem Wielkanocnym

Zobacz także: Wielkanoc katolicka i prawosławna 2022 - kiedy wypadają święta wielkanocne?

Lany Poniedziałek 2022 - kiedy wypada?

Lany Poniedziałek, czyli Poniedziałek Wielkanocny, jest świętem ruchomym. Oznacza to, że każdego roku wypada w innym terminie, w związku z czym pojawia się wiele zapytań "kiedy Śmigus Dyngus". Informujemy zatem, że w tym roku Lany Poniedziałek przypada na dzień 18 kwietnia 2022.

Zobacz także: Wielkanoc 2022 - kiedy można jeść pokarmy mięsne?

Lany Poniedziałek - jak obchodzony jest w Polsce?

Lany Poniedziałek, znany też jako Śmigus Dyngus, to polski zwyczaj wywodzący się ze starosłowiańskich obrzędów. Słowianie czcili w ten sposób radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny.

Obchody Lanego Poniedziałku związane są nierozerwalnie z wzajemnym oblewaniem się wodą, a także smaganiem gałązkami wierzby, co ma symbolizować rytualne oczyszczenie z wszelkich duchowych.

Z uwagi na to, iż oblewanie wodą kojarzone było z płodnością, podlegały mu przede wszystkim panny na wydaniu. Z czasem w niektórych regionach naszego kraju zrodziła się tradycja, zgodnie z którą trzeciego dnia Wielkanocy (tj. dzień po Lanym Poniedziałku) panny mają prawo do rewanżu za wcześniejsze oblanie ich wodą. Obecnie oblewanie wodą praktykowane jest głównie przez dzieci.

Zobacz także: Zmiana czasu 2022 - czy to OSTATNI RAZ? Ostatnia zmiana czasu MARZEC 2022 to pewniak?

Sonda
Obchodzisz Lany Poniedziałek?
Jak powstają wielkanocne koszyki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE