Koniec świata już w 2023 roku? Niebezpieczna asteroida zmierza w kierunku Ziemi

2023-01-29 14:12
Asteroida / Meteoryt
Autor: Pixabay

Niebezpieczna asteroida zbliża się do Ziemi i jeszcze w 2023 roku będzie niezwykle blisko naszej planety. Obiekt jest pod szczególną obserwacją astronomów, ale czy to oznacza, że nie mamy się czego obawiać? Co wiemy o nowym obiekcie i czy będzie szansa zobaczyć go na niebie gołym okiem?

Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Pierwszy raz zaobserwowano ją w 2022 roku przez naukowców z Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie. Obiekt wzbudził sporo niepewności wśród wielu astronomów, więc zdecydowano się na szczegółowe badania - szczególnie takie, które pozwolą ocenić prawdopodobieństwo zderzenia się z naszą planetą. Warto dodać, że asteroida otrzymała jedną z najwyższych ocen w Skali Palermo (ranking do określenia ryzyka kolizji z Ziemią). Informację o lecącym obiekcie przekazała NASA i Europejska Agencja Kosmiczna na swoich stronach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Meteoryt w „Klanie” hitem sieci. Co się właściwe wydarzyło?

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65

Asteroida blisko Ziemi w 2023 roku! Jakie jest ryzyko uderzenia?

Rok temu agencje kosmiczne poinformowały, że kolizja z planetą jest wysoce prawdopodobna. Asteroida AE1 ma około 70 metrów średnicy, więc zdecydowano się przeprowadzić mnóstwo symulacji komputerowych i ocenić skalę ewentualnych zniszczeń. Po czasie okazało się, że szanse na zderzenie z Ziemią znacznie maleją, więc naukowcy wykluczyli zagrożenie. Europejska Agencja Kosmiczna przekazała, że będzie nadal obserwować obiekt. Asteroida AE1 ma minąć naszą planetę 4 lipca 2023 roku, ale nie wiadomo jeszcze, czy będzie widoczna gołym okiem na niebie. W momencie przelotu ma znajdować się ok. 10 mln kilometrów od Ziemi.

Sonda
Czy wierzysz, że asteroida kiedyś uderzy w Ziemię?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze