choinka

i

Autor: Canva

Boże Narodzenie 2023

Kiedy rozebrać choinkę? Tradycja mówi o aż trzech datach

2023-12-28 10:57

Święta, święta i po świętach... co roku, kiedy słyszymy to słynne powiedzenie zdajemy sobie sprawę z tego, że czas nieubłaganie pędzi do przodu. Choć mogłoby wydawać się, że dopiero co zabieraliśmy się za przystrojenie drzewka, to wygląda na to, że musimy zastanowić się już nad tym, kiedy w Polsce rozbiera się choinkę. Co ciekawe, tradycja przewiduje więcej niż jeden termin.

Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Niemal w każdym domu, tuż przed świętami, staje pięknie przystrojone drzewko, które za sprawą kolorowych ozdób i światełek (nie rzadko też zapachu) wprowadza magiczną aurę. Jednak tradycje związane z tym obrzędem pewnie w każdym domu są nieco inne. Część osób decyduje się na to, by ozdobić choinkę w połowie grudnia, by później, w świątecznym ferworze, mieć nieco mniej obowiązków. Inni uważają, że jest to za wcześnie, dlatego czekają z tym do wigilijnego poranka. Podobnie jest w przypadku rozbierania choinki. Data, kiedy należy to zrobić nie jest taka oczywista, ponieważ pięknie przystrojone drzewko pozwala dłużej cieszyć się magią świąt nawet po 26 grudnia. Okazuje się jednak, że w Polsce tradycyjnie, rozebranie choinki ma swoje określone ramy czasowe, które zazwyczaj związane są z tradycjami i zwyczajami kulturowymi.

Julia Żugaj o świętach, teoriach spiskowych i Wersow. Nie spędzi Wigilii z Maćkiem!

Choinka - co zrobić z drzewkiem po świętach?

Zanim jednak przystąpimy do demontażu ozdób, warto zastanowić się nad ekologicznym sposobem pozbycia się choinki. Coraz częściej decydujemy się na udział w zorganizowanych akcjach recyklingu choinek, dzięki którym drzewko może znaleźć drugie życie jako kompost, a my możemy zatroszczyć się o środowisko. Dobrym rozwiązaniem jest również zasadzenie jej w ogródku. Rozbieranie choinki to także doskonały moment, aby wspólnie z rodziną podsumować mijający czas świąt i przemyśleć, co wydarzyło się nie tylko w święta, ale również przez ostatnie dwanaście miesięcy. W wielu domach jest to czas refleksji i planowania nowych wyzwań.

Boże Narodzenie 2023 - kiedy rozebrać choinkę?

W wielu polskich domach data rozebrania choinki zbiega się z 6 stycznia, czyli z dniem obchodów Święta Trzech Króli. To właśnie tego dnia, zwane również Objawieniem Pańskim, według tradycji kończy się okres świąt Bożego Narodzenia. Osoby, które chcą cieszyć się choinką nieco dłużej, mogą pozbyć się jej kilka dni później — w Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. W tym roku więc nie zrobi zbyt wielkiej różnicy, ponieważ odbędzie się już następnego dnia, czyli 7 stycznia. Mówi się również, że świąteczne ozdoby należy zdjąć dopiero w święto Matki Bożej Gromnicznej, które wypada 2 lutego.