Przeliczanie punktów na studia potrafi przyprawić o ból głowy. To jest problem, z którym mierzą się absolwenci właściwie każdego roku. Wyniki z egzaminów maturalnych zostały opublikowane 5 lipca 2022, więc przyszli studenci już się zastanawiają, czy dostaną się do swojej wymarzonej placówki. W tym roku zdawalność matury zaskoczyła wszystkich uczniów, ponieważ była o wiele wyższa niż w roku ubiegłym. Niektórzy już teraz chcą sprawdzić, jakie mają szanse w rekrutacji do szkoły wyższej. Jaki jest przelicznik w 2022 roku? Jak liczyć punkty na studia? Przekonajcie się już teraz.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Matura 2022: WYNIKI – to zadanie sprawiło największą trudność! Nie uwierzycie
Kalkulator punktów na studia 2022 - jak liczyć?
Mimo, że liczenie punktów na uczelnie wyższe może się różnić w zależności od wybranej placówki, to większość z nich stosuje najczęściej system wagowy. Wybrany przedmiot z egzaminu dojrzałości uczniowie musza pomnożyć przez określoną wartość. Najczęściej są one podane na stronie uczelni w zakładce REKRUTACJA. W wielu przypadkach można spotkać się z wagą:
- 0,30 - język polski
- 0,20 - język obcy
- 0,20 - matematyka
- 0,30 - za inny przedmiot
Przyszli studenci powinni wyniki z wybranych egzaminów pomnożyć przez wyżej podaną wartość. W przypadku zdawania testu w formie rozszerzonej waga jest oczywiście wyższa (najczęściej wynosi 1) i również jest podana na stronie placówki, do której aplikuje absolwent. Wszystko uzależnione jest od kierunku studiów i od konkretnej uczelni. Niektóre nawet ułatwiają uczniom przeliczanie wyników, udostępniając dedykowany kalkulator punktów.
Rekrutacja na studia 2022 - ile punktów? Jakie progi?
Niestety na pytanie o progi punktowe nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ są ustalane przez każdą z uczelni indywidualnie. Dlatego warto odwiedzić stronę wybranej placówki, a w przypadku wątpliwości lub uzyskania szczegółowych informacji zadzwonić do dziekanatu.