Kalkulator punktów na studia 2022 - jak policzyć? Ile muszę mieć punktów?

2022-07-05 11:31
Matura
Autor: ROBERT STACHNIK/REPORTER

Wyniki z matur są już znane, więc przelicznik punktów może okazać się bardzo pomocny przy rekrutacji na uczelnie wyższe. Wielu przyszłych studentów zastanawia się, jak obliczyć wymagane punkty oraz ile trzeba ich mieć, by dostać się do wymarzonej uczelni. Odpowiadamy!

Przeliczanie punktów na studia potrafi przyprawić o ból głowy. To jest problem, z którym mierzą się absolwenci właściwie każdego roku. Wyniki z egzaminów maturalnych zostały opublikowane 5 lipca 2022, więc przyszli studenci już się zastanawiają, czy dostaną się do swojej wymarzonej placówki. W tym roku zdawalność matury zaskoczyła wszystkich uczniów, ponieważ była o wiele wyższa niż w roku ubiegłym. Niektórzy już teraz chcą sprawdzić, jakie mają szanse w rekrutacji do szkoły wyższej. Jaki jest przelicznik w 2022 roku? Jak liczyć punkty na studia? Przekonajcie się już teraz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Matura 2022: WYNIKI – to zadanie sprawiło największą trudność! Nie uwierzycie

8 sposobów na ŚCIĄGANIE | ESKA XD - Matura 2022 #47

Kalkulator punktów na studia 2022 - jak liczyć?

Mimo, że liczenie punktów na uczelnie wyższe może się różnić w zależności od wybranej placówki, to większość z nich stosuje najczęściej system wagowy. Wybrany przedmiot z egzaminu dojrzałości uczniowie musza pomnożyć przez określoną wartość. Najczęściej są one podane na stronie uczelni w zakładce REKRUTACJA. W wielu przypadkach można spotkać się z wagą:

  • 0,30 - język polski
  • 0,20 - język obcy
  • 0,20 - matematyka
  • 0,30 - za inny przedmiot

Przyszli studenci powinni wyniki z wybranych egzaminów pomnożyć przez wyżej podaną wartość. W przypadku zdawania testu w formie rozszerzonej waga jest oczywiście wyższa (najczęściej wynosi 1) i również jest podana na stronie placówki, do której aplikuje absolwent. Wszystko uzależnione jest od kierunku studiów i od konkretnej uczelni. Niektóre nawet ułatwiają uczniom przeliczanie wyników, udostępniając dedykowany kalkulator punktów.

Rekrutacja na studia 2022 - ile punktów? Jakie progi?

Niestety na pytanie o progi punktowe nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ są ustalane przez każdą z uczelni indywidualnie. Dlatego warto odwiedzić stronę wybranej placówki, a w przypadku wątpliwości lub uzyskania szczegółowych informacji zadzwonić do dziekanatu.

Sonda
Na jaki kierunek studiów się wybierasz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze