Jaka będzie zima 2023/2024 w Polsce? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? [PROGNOZA]

i

Autor: Tomasz Kawka/East News Jaka będzie zima 2023/2024 w Polsce? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? [PROGNOZA]

POGODA

Jaka będzie zima 2023/2024 w Polsce? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? [PROGNOZA]

2023-10-10 14:04

Rok temu opady śniegu były rzadkością, ale mrozy w pojedyncze dni dały się mocno we znaki. Obawy, w związku z rosnącymi cenami surowców były ogromne, ale ostatecznie skończyło się na strachu. A co czeka nas w nadchodzących miesiącach? Choć do grudnia mamy jeszcze sporo czasu, to już teraz wiele osób zastanawia się, jaka będzie zima 2023/2024. Sprawdziliśmy długoterminowe prognozy pogody!

Spis treści

  1. Jaka będzie zima 2023/2024 w Polsce?
  2. Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Jaka będzie zima 2023/2024 w Polsce? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Prognoza długoterminowa, do której trzeba podchodzić z dużym dystansem, jest analizowana przez polskich, ale i europejskich ekspertów. Między innymi przez brytyjskich meteorologów mających przekonanie, że w wyniku zjawiska El Nino, zima da się mocno we znaki w styczniu i lutym 2024. Zauważają, że początek zimy od kilku lat jest łagodny, deszczowy, a koniec chłodniejszy oraz ze znaczącymi opadami śniegu. Aczkolwiek my doskonale pamiętamy, iż rok temu śnieg w Polsce spadł już w połowie listopada, natomiast z poważnymi śnieżycami, mrozem oraz marznącym deszczem mieliśmy do czynienia już w pierwszej połowie grudnia. Na kilkanaście dni przed oficjalnym rozpoczęciem astronomicznej zimy. Na początku stycznia wydawało się, że mrozy odeszły już w zapomnienie, bo na termometrach było od 14 do 18 stopni Celsjusza. Na stacji meteorologicznej IMGW w Głuchołazy odnotowano nowy rekord krajowy dla stycznia. A ostatecznie, jaka będzie zima w Polsce 2023?

Arcytrudny QUIZ ze stolic 2023. Polegniesz przy tym geograficznym teście wiedzy!

"Zaśpiewasz to wybierasz kolejną piosenkę!" | Dokończ piosenkę 18 #Sanah

Jaka będzie zima 2023/2024 w Polsce?

Pogoda na zimę 2023/2024 nie jest tajemnicą dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Eksperci przekazali, że w grudniu nie będziemy mieć do czynienia z pogodowymi zawirowaniami, a temperatura powietrza będzie mieścić się w wieloletniej normie z lat 1991-2020. Wskazują jednocześnie, że suma opadów atmosferycznych będzie wyższa niż zazwyczaj. Nie wskazano jednak, czy chodzi o śnieg, dlatego postanowiliśmy zajrzeć w długoterminowe prognozy. Wynika z nich, iż opady śniegu są spodziewane są w pojedyncze dni. Nieznacznie popada na początku miesiąca, a mocniejszych opadów musicie spodziewać się w drugiej połowie. Do stycznia i lutego mamy jeszcze chwilę, więc ciężko jest z dużą dokładnością przewidzieć prognozę. Można jednak bazować na opinii europejskich synoptyków wskazujących, iż styczeń oraz luty w Europie będzie śnieżny i mroźny. Jednocześnie ci sami meteorolodzy wskazują, że 2024 rok może być najcieplejszym w historii pomiarów.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Pierwszy śnieg w Polsce 2023 spadnie oczywiście w górach. Mocniejszych opadów w partiach górskich można spodziewać się po 20 listopada. Cały ten miesiąc będzie deszczowy z temperaturami od 5 do 8 stopni Celsjusza i przymrozkami sięgającymi -8 stopni Celsjusza w nocy. Pierwszy śnieg w Warszawie, Krakowie, Łodzi, czy Rzeszowie spodziewany jest między 27 a 30 listopada. Zgodnie z długoterminową prognozą, we Wrocławiu, w Gdańsku, Szczecinie, czy Poznaniu, śnieg spodziewany jest dopiero po 5 grudnia.

Koncerty w Polsce 2024 - kto wystąpi? KALENDARZ, GWIAZDY, DATY, MIEJSCA