Halloween w Polsce i na świecie? Kiedy wypada i jaka jest historia popularnego święta?

2020-10-29 12:25 ek
halloween
Autor: pixabay.com

Halloween w Polsce, to zdecydowanie świeże święto, które jeszcze do końca nie jest praktykowane tak, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. Kiedy dokładnie wypada Halloween w naszym kraju i na świecie? Jaka jest historia tej popularnej daty? Halloween 2020 już niedługo, dlatego warto znać wszystkie szczegóły na ten temat.

Spis treści

  1. Halloween w Polsce - kiedy jest?
  2. Halloween na świecie - kiedy jest?

Halloween w Polsce i na świecie? Kiedy wypada i jaka jest historia popularnego święta? Głównym symbolem Halloween jest pomarańczowa dynia z wyciętymi oczami i ustami. Zazwyczaj w środku umieszcza się świeczkę, która nadaje całości niesamowitego klimatu. Ponadto z tym świętem kojarzą się różne straszydła, duchy, pająki, ciemność i ... cukierki! Halloween to najhuczniej obchodzona data szczególnie w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam dzieci, młodzież ale i dorośli, przebierają się w tematyczne kostiumy i następnie świętują ten nietypowy wieczór. Ulicami miast chodzą czarownice, wampiry, zombie ale i słodkie czarne kotki! Następnie pukają do drzwi i bawią się w znaną wszystkim zabawę cukierek, albo psikus. Jeśli dany domownik, którego odwiedzą nie wrzuci im słodkości do koszyczków, wtedy przebierańcy mogą zrobić mu psikusa.

Historia Halloween nie jest dokładanie znana. Tę datę zapoczątkowała jednak pierwsza parada z okazji Halloween, która odbyła się 31 października 1920 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory popularność święta mocno wzrosła, a tradycja trwa do dziś. Co ciekawe, nazwa Halloween najprawdopodobniej pochodzi od skrótu All Hallows' Eve czyli Wigilia Wszystkich Świętych.

Jesień 2020 - hity, które rozgrzeją w najbardziej kapryśny dzień! [WIDEO]

Halloween w Polsce - kiedy jest?

Halloween od zawsze budziło spore kontrowersje. W Polsce to święto jest jeszcze bardzo świeże, dlatego najmłodsi i młodzież nie obchodzą go tak hucznie, jak jest to na przykład w Stanach Zjednoczonych. Halloween w Polsce wypada 31 października. W 2020 roku dzień duchów, straszydeł i pomarańczowych dyń jest w sobotę.

Halloween na świecie - kiedy jest?

Halloween jest najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, uroczyście świętują tę datę również kraje takie jak: Wielka Brytania, Irlandia czy nawet Kanada. Halloween w każdym kraju wypada również tak jak w Polsce, 31 października.

Najnowsze