Czy Wielkanoc 2020 będzie przeniesiona na wrzesień? Wyjaśniamy, co może się zmienić!

2020-03-26 9:23 kw
Wielkanoc 2020 przełożona na wrzesień? Wyjaśniamy, co może się zmienić!
Autor: MONKPRESS/East News

Pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na nasze życie codzienne. Zamknięte są szkoły, uczelnie, kina, galerie handlowe oraz restauracje i bary. Zabroniono imprez masowych, przez co odwoływane są kolejne koncerty, premiery filmowe oraz festiwale, które corocznie przyciągały ogromną publiczność. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, wierni otrzymali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach. Watykan wydał również rozporządzenie dotyczące Wielkanocy. Sprawdźcie, co się zmieni.

Wielkanoc 2020 przełożona na wrzesień? Wyjaśniamy, co może się zmienić! Pandemia koronawirusa zatrzymała cały świat. W Polsce zamknięte zostały szkoły oraz uczelnie, a uczniowie mają przymusową przerwę od szkoły. Proszeni są jednak o pozostanie w domach, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Zamknięciu uległy również kina, teatry, filharmonie, opery, galerie handlowe, puby, restauracje oraz bary, aby jak największa część społeczeństwa pozostała w domach. Ze względu na to, że zabronione zostały imprezy masowe oraz większe zgromadzenia ludzi, zmiany zostały wprowadzone również w kościołach. Wierni otrzymali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach, aby nie ryzykowali swojego zdrowia, a nawet życia. W sieci oraz w telewizji dostępne są transmisje z nabożeństw, dzięki którym wierni mogą chociaż w ten sposób w nich uczestniczyć. Coraz częściej pojawiają się obawy, dotyczące Wielkanocy. Czy odbędzie się ona w planowanym terminie?

Wielkanoc 2020 przełożona na wrzesień?

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret, który został podpisany przez kardynała Roberta Saraha – prefekta kongregacji oraz zatwierdzony mandatem Papieża na rok 2020. Z dokumentu wynika, że Wielkanoc, która jest sercem całego roku liturgicznego, nie może zostać przeniesiona na inny czas. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono jednak zmiany, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Księża diecezjalni będą mogli odprawiać liturgie Triduum Paschalnego w swoich parafiach, ale bez fizycznej obecności swoich wiernych.

Odprawiana w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego powinna zostać przełożona na późniejszy termin, natomiast podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej, kapłani proszeni są o ominięcie rytuału mycia stóp. Według zaleceń kongregacji, Procesja Najświętszego Sakramentu do ciemnicy nie powinna się odbyć, dlatego Najświętszy Sakrament powinien zostać w tabernakulum. Zaleca się również przeniesienie na inny czas procesji oraz innych przejawów pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Zasugerowano, że nową datą może być 14 i 15 września.

Honorata Skarbek prosto z domu: Siedzę SAMA

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze