Po likwidacji gimnazjów, w roku szkolnym 2018/2019 wprowadzono egzamin ósmoklasisty, do którego muszą przystąpić wszyscy uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. W latach wcześniejszych również odbywał się podobny egzamin. Zdawali go uczniowie klas szóstych, gdyż to na tym etapie kończyła się edukacja wczesnoszkolna.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Egzamin Ósmoklasisty 2022 - kiedy jest? Na jakich zasadach? [DATA]
Egzamin ósmoklasisty – jakie przedmioty trzeba zdać?
Egzamin ósmoklasisty zwany jest również „testem do liceum”, ponieważ to na podstawie jego wyników, oraz ocen ze świadectwa, uczniowie przyjmowani będą do szkół średnich: liceów, techników i szkół zawodowych (branżowych). Na egzaminie każdy uczeń przystąpi do testów z takich przedmiotów jak: język polski, matematyka, wybrany język nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty – czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty jest testem, który musi zdać każdy uczeń, aby ukończyć edukację w szkole podstawowej i uzyskać dokument uprawniający go do ubiegania się o przyjęcie do szkoły średniej. Egzamin ósmoklasisty jest zatem egzaminem obowiązkowym. Jeżeli uczeń po ośmiu latach edukacji nie jest pewien swojej wiedzy lub chce się przygotować jeszcze lepiej, może skorzystać z korepetycji lub testów wiedzy, które dostępne są w internecie. Świetnym pomysłem jest również wykonanie testów ósmoklasisty z lat poprzednich, które dostępne są w sieci. Warto dobrze przygotować się do tego egzaminu, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły.
Egzamin ósmoklasisty – kiedy egzamin ósmoklasisty 2022?
Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym ważnym testem, który musi zdać każdy uczeń na swojej ścieżce edukacji. Egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni, a dokładne daty ustalane są przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE).
Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się 24-26 maja (wtorek – czwartek) i rozpocznie się o godz. 9:00. Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone 1 lipca 2022, a 8 lipca uczniowie otrzymają zaświadczenia o uzyskanych wynikach.
24 maja (wtorek) – język polski – 120 minut
25 maja (środa) – matematyka – 100 minut
26 maja (czwartek) – język obcy, nowożytny – 90 minut