Akademia Pana Kleksa

i

Autor: Materiały prasowe Akademia Pana Kleksa: Piotr Fronczewski w roli Pana Kleksa i Sławomir Wronka w roli Adasia Niezgódki

nietypowe święto

Co łączy Pana Kleksa i Pippi Langstrumpf? Tego się nie spodziewacie! Quiz dla prawdziwych fanów!

2024-05-27 15:40

Pan Kleks i Pippi Langstrumpf mają ze sobą, wbrew pozorom, wiele wspólnego. Pierwszą wspólną cechą są oczywiście włosy. Oboje z dumą noszą rudą czuprynę i... PIEGI! 1 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Piegów. Jak dobrze pamiętasz kultowe bajki?

Pan Kleks to oczywiście profesor o niebywałej inteligencji, a Pippi Pończoszanka to mała, frywolna dziewczynka, która za swoje łobuzerstwo mogłaby spędzić parę dni w Akademii Pana Kleksa. Jest jednak coś, co łączy Ambrożego Kleksa i Pippi Langstrumpf. Pan Kleks i Pippi mają oczywiście rude włosy i twarze "zsypane" piegami. 1 marca jest Międzynarodowym Dniem Piegów i to właśnie ich właściciele, mają powody do świętowania. Poradzisz sobie w quizie o kultowej bajce? To test dla prawdziwych fanów, piegowatych bohaterów! Powodzenia!

Masz dołeczki w policzkach, piegi lub pieprzyka przy ustach? Sprawdź co to oznacza!

Dzień Piegów 2024

Dzień Piegów wypada 1 marca 2024 roku. Tego dnia świętują Ci szczęśliwcy, którzy je mają. Można pokusić się o stwierdzenie, że posiadanie piegów jest czymś elitarnym, bowiem wielu książkowych bohaterów jest ich posiadaczami. Wśród piegowatych "pierwszych skrzypiec" w literaturze są:

  • Pippi Pończoszanka
  • Pan Kleks
  • Ania z Zielonego Wzgórza
  • Marek Piegus
  • Tomek Sawyer.

Każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy, tak samo, jak wyjątkowy jest każdy noszący piegi. Nie wszyscy są jednak ich zwolennikami. Wiele osób podejmuje się usunięcia piegów i robi wszystko, żeby tylko się nie pojawiły. Inne osoby z kolei skupiają się na tym, by piegi, wręcz sobie "dorobić". W dzisiejszych czasach można domalować je odpowiednimi kosmetykami, chociaż bardziej zdesperowani sięgają po makijaż permanentny lub trwały tatuaż. Katarzyna Dowbor dodała specjalny wpis z okazji Dnia Piegów w 2021 roku. "Buzia bez piegów jest jak niebo bez gwiazd!" - napisała gwiazda.

Marzysz o piegach? Zrobisz je w kilka minut! Mamy sprawdzony sposób

Dzień Piegów - skąd się biorą?

Pan Kleks uważał, że piegi chronią przed katarem i dobrze wpływają na pracę mózgu. Doskonale wiadomo, że to tylko bajkowa narracja. Czym właściwie są piegi i skąd się biorą? Piegi pojawiają się na skutek działania promieni słonecznych. Te z kolei pobudzają produkcję melaniny w skórze, która jest pigmentem. Piegi są zazwyczaj małe i jasnobrązowe oraz występują u osób o jaśniejszej karnacji. Piegi to po prostu ciemniejsze niż kolor skóry plamki, które oprócz twarzy, występują również na dekolcie, ramionach lub reszcie ciała. Posiadacze piegów mają również swoje święto. Dzień Piegów wypada 1 marca! Wszystkim Piegusom życzymy tak wiele szczęścia, ile piegów zdobi ich buzie!

Plasterki cebuli na bezsenność i poziomki na piegi. Porady dla śląskiej gospodyni z XIX wieku

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Quiz. Akademia Pana Kleksa

Pytanie 1 z 10
Jak miał na imię Pan Kleks?