Spis treści
- Orlen wypłacił rekordową w swojej historii dywidendę, przekazując akcjonariuszom 9,3 mld zł.
- Jak dowiedział się portal Superbiz.se.pl, płatność została zrealizowana, a pieniądze trafiają na konta inwestorów.
- Zarząd koncernu uspokaja, że historyczna wypłata zysków nie wpłynie negatywnie na strategiczne inwestycje i plany rozwojowe.
Historyczna wypłata zysków. Orlen przekazał 9,3 mld zł
Akcjonariusze Orlenu mogą świętować, otrzymując najwyższą dywidendę w dziejach spółki. Decyzją Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 9 czerwca, na ten cel przeznaczono dokładnie 9 287 536 392 zł, co daje 8 zł na każdą akcję. Prawo do otrzymania tych środków zyskali inwestorzy posiadający papiery wartościowe spółki w dniu ustalenia prawa do dywidendy, czyli 18 czerwca 2026 r.
Według ustaleń portalu Superbiz.se.pl, płatność dywidendy przez Orlen została już wykonana. Pieniądze są dystrybuowane do inwestorów zgodnie z rynkowymi standardami.
ORLEN zrealizował dziś płatność dywidendy. Dalsza dystrybucja środków do akcjonariuszy odbywa się zgodnie ze standardowymi procedurami rynku kapitałowego, za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz pozostałych uczestników rynku – przekazało portalowi Superbiz.se.pl Biuro Relacji Publicznych i Międzynarodowych Orlen.
Nowy poziom dywidendy w historii spółki
Wielkość tegorocznej wypłaty to absolutny rekord dla Orlenu. Dla przypomnienia, w poprzednim roku akcjonariusze dostali 6 zł za akcję, za 2023 rok wypłacono 4,15 zł, a za 2022 rok 5,50 zł. Dziesięć lat temu kwoty te oscylowały wokół 1,65 zł lub 2 zł na akcję.
Analizując historię wypłat, widać wyraźną zmianę w podejściu spółki. Po latach braku dywidendy w pierwszej dekadzie XXI wieku, począwszy od 2013 roku, Orlen systematycznie wynagradza akcjonariuszy. Obecna wypłata jest jednak wyjątkowa, bijąc rekordy zarówno w przeliczeniu na akcję, jak i w ogólnej sumie wypłaconych środków.
Przedstawiciele Orlenu: wielka dywidenda świadczy o stabilności
Z komunikatu przekazanego portalowi Superbiz.se.pl wynika, że rekordowa wypłata ma być świadectwem doskonałej kondycji finansowej firmy. Dla rynku to jasny sygnał, gdyż ogromna dywidenda idzie w parze z kontynuacją ambitnego planu inwestycyjnego. Już na czerwcowym zgromadzeniu przedstawiciele zarządu zapewniali, że Orlen dysponuje środkami wystarczającymi zarówno na hojne wynagrodzenie akcjonariuszy, jak i na realizację kluczowych projektów.
Tegoroczna dywidenda, w wysokości 8 zł na akcję i łącznie 9,3 mld zł, jest najwyższa w historii spółki. To potwierdzenie bardzo dobrej sytuacji finansowej ORLENU oraz zdolności Grupy do jednoczesnego finansowania strategicznych inwestycji, wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i dzielenia się wypracowaną wartością z akcjonariuszami – podkreśliła spółka w odpowiedzi przekazanej portalowi Superbiz.se.pl.
Duże inwestycje nie wykluczają gigantycznej dywidendy
Na czerwcowym Walnym Zgromadzeniu Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu, wskazywał, że rok 2025 przyniósł firmie rekordowe wyniki operacyjne. Koncern zanotował najwyższe wskaźniki w obszarze inwestycji i wartości rynkowej, jednocześnie proponując najwyższą dywidendę.
Sławomir Jędrzejczyk, odpowiedzialny za finanse wiceprezes, przekonywał, że przeznaczenie tak dużej kwoty dla akcjonariuszy nie zagraża projektom strategicznym. Wynik EBITDA LIFO Grupy Orlen w 2025 r. wyniósł 41,5 mld zł, przy nakładach inwestycyjnych rzędu 32,6 mld zł.
Kluczowa strategia Orlenu to dzielenie się zyskami
Wielomiliardowa wypłata jest zgodna z długoterminową strategią Grupy Orlen do 2035 roku, ukierunkowaną na regularne przekazywanie zysków akcjonariuszom. Koncern realizuje progresywną politykę dywidendową, która gwarantuje coroczny wzrost podstawowej dywidendy, otwierając drogę do jeszcze większych wypłat, o ile pozwolą na to wyniki i sytuacja finansowa.
Czwartek, kiedy zrealizowano płatności, potwierdził, że zarząd w pełni wykorzystał te możliwości. Przekazanie akcjonariuszom blisko 9,3 mld zł sprawia, że tegoroczna dywidenda Orlenu to nie tylko wewnętrzny rekord, ale też jedna z największych wypłat w historii warszawskiej giełdy.
