AVICII - płyta TIM to ostatnia muzyczna podróż DJ-a. Łzy, uniesienia i przekaz...

2019-06-08 19:03
AVICII - płyta TIM to ostatnia muzyczna podróż DJ-a.
Autor: Universal Music Poland AVICII - płyta TIM to ostatnia muzyczna podróż DJ-a.

Tim – album z utworami, nad którymi Avicii pracował w ostatnich miesiącach swojego życia – jest już dostępny w sklepach i serwisach cyfrowych. Jakie piosenki znalazły się na albumie? Co mówią współpracownicy szwedzkiego producenta? Przekonajcie się sprawdzając na ESKA.pl

Kiedy w 2016 roku Avicii ogłosił, że nie będzie już koncertował, napisał w oświadczeniu do fanów: Nie zrezygnuję nigdy z muzyki. (…) Będę wciąż przemawiał do moich fanów w tej formie. Nie była to tylko zagrywka PR-owa: Tim Bergling powrócił tam, gdzie czuł się najlepiej: do studia. Jego etyka pracy była bardzo silna. Gdy tworzył nową muzykę, czuł się pełny energii, skupiony na misji, spokojniejszy. W pracy nad nowym materiałem Avicii szukał inspiracji w dalekiej Japonii czy Indiach. Muzyk planował wycieczkę do Kenii. Chciał nagrywać z Masajami. Nie zdążył zrealizować wielu ambitnych planów.

ZOBACZ: Avicii - piosenka SOS zdradza tajemnice śmierci DJ-a? O czym jest utwór?

Avicii - piosenki na płycie TIM

W obliczu tak wielkiej tragedii jest tylko kilka możliwości działania. Najbardziej oczywistą jest wydanie muzyki, którą artysta tak bardzo chciał zaprezentować całemu światu. To główna idea przyświecająca albumowi TIM – kolekcji 12 premierowych utworów Avicii’ego. Kawałki wyprodukowano między styczniem a kwietniem 2018. Kilka dni przed wyjazdem do Omanu, Avicii wysłał folder z nową muzyką do swoich współpracowników wraz z instrukcjami, które utwory mają znaleźć się na nowej płycie. Ostatnie szlify produkcyjne wykonali Albin Nedler, Kristoffer Fogelmark, Vincent Pontare, Salem Al Fakir, Carl Falk, Joakim Berg oraz Joe Janiak. Każdy z nich pracował z Aviciim na różnych etapach kariery. Wszyscy doskonale czują styl artysty. Całość materiału otrzymała błogosławieństwo rodziców gwiazdora. 

W Heaven usłyszymy Chrisa Martina, z którym Tim współpracował przy hicie A Sky Full of Stars. Artyści napisali i zarejestrowali kawałek w 2014 roku, Avicii wyprodukował finalną wersję dwa lata później – utwór trafił na TIM w niezmienionej formie. W Heart Upon My Sleeve (ft. Imagine Dragons) tylko ostatnia zwrotka została dodana po śmierci artysty. SOS, pierwszy singiel promujący album, to duet z Aloe Blacc, który wcześniej użyczył wokalu do Wake Me Up. SOS od momentu premiery zgromadziło ponad 250 mln streamów oraz dotarło do 3. miejsca Spotify Global Top 200. W Tough Love gościnnie pojawia się szwedzka gwiazda pop Agnes. Praktycznie wszystkie utwory były w 90% ukończone przez samego Avicii’ego.

Avicii był brandem stworzonym przez Berglinga, a Tim oznaczało prawdziwe ja artysty. Stąd tytuł całego albumu – by uhonorować dziedzictwo nieodżałowanego muzyka.

Avicii był brandem stworzonym przez Berglinga, a Tim oznaczało prawdziwe ja artysty. Stąd tytuł całego albumu – by uhonorować dziedzictwo nieodżałowanego muzyka. Zyski ze sprzedaży albumu trafią do Tim Bergling Foundation, która pomaga osobom z problemami psychicznymi, myślami samobójczymi, jak również wspiera ochronę zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Najnowsze