Zdjęcie ilustracyjne - Mars

i

Autor: Canva

Kosmos

Zaskakujące zdjęcie z Marsa. Łazik znalazł dziwne sześciokąty

2023-08-17 12:46

Łazik NASA Curiosity przesłał kolejne ciekawe zdjęcie z powierzchni Marsa. Tym razem na powierzchni Marsa zaobserwowano sześciokątne płytki. Nietypowe znalezisko na Czerwonej planecie jest kolejnym dowodem na to, że na tej planecie mogło istnieć życie. Sprawdźcie, czym są tajemnicze sześciokąty na Marsie.

Dziwne zdjęcie z marsjańskiego łazika Curiosity

Łazik Curiosity badający powierzchnię Marsa przesłał badaczom z NASA kolejne ciekawe zdjęcie z Marsa. Na zdjęciu zobaczyć można sześciokątne płytki na powierzchni Czerwonej Planety. Nie jest to kamienna droga, którą kiedyś jeździli mieszkańcy tej planety, lecz pradawne błoto. Podobne widoki można zaobserwować na Ziemi np. w dolinach okresowo wysychających rzek. Oznacza to, że kiedyś na Marsie występowały cykle mokre i suche, co z kolei może oznaczać, że mogły to być warunki dogodne do powstania życia. Naukowcy NASA twierdzą, że marsjańskie sześciokąty z błota powstały w wyniku wielokrotnego kontaktu z wodą, co sprawiło, że połączenia w kształcie litery T stopniowo zmieniły się w kształt litery Y, na skutek takich połączeń doszło do wytworzenia się wzoru, przypominającego plaster miodu. Badacze przeprowadzili eksperyment z użyciem warstw gliny na Ziemi, po dziesięciu cyklach namakania i osuszania kąty połączeń plam na błocie zmieniały się i stopniowo dążyły do osiągnięcia rozwarcia wynoszącego ok. 120 st., co doprowadziło do powstania sześciokątnych kształtów takich, jakie zaobserwowano na Marsie.Jak powiedział główny autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature, William Rapin z francuskiego Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie:

Te szczególne pęknięcia błotne tworzą się, gdy warunki wilgotno-suche występują wielokrotnie - być może nawet sezonowo. To pierwszy namacalny dowód na to, że starożytny klimat Marsa miał tak regularne, podobne do ziemskich cykle mokro-suche. Ale jeszcze ważniejsze jest to, że cykle wilgotno-suche są pomocne - a może nawet wymagane - dla ewolucji molekularnej, która może prowadzić do życia.

Jak tłumaczy naukowiec pracujący przy misji Curiosity, Ashwin Vasavada w Laboratorium Napędu Odrzutowego JPL w NASA:

W ciągu 11 lat znaleźliśmy wiele dowodów na to, że starożytny Mars mógł wspierać życie mikrobiologiczne. Teraz misja znalazła dowody na warunki, które mogły również sprzyjać powstaniu życia.

Listen on Spreaker.