Księgarnia ukarana za sprzedaż Heartstoppera! Musi zapłacić absurdalnie wysoką grzywnę

i

Autor: Netflix - materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Książki i Komiksy

Księgarnia ukarana za sprzedaż Heartstoppera! Musi zapłacić absurdalnie wysoką grzywnę

2023-07-20 11:33

Heartstopper to niezwykle popularny komiks dla nastolatków, który oczarował również wielu dorosłych. Opowiada o miłości dwóch chłopców. Nick i Charlie zakochują się w sobie mimo wielu przeciwności losu. Węgierska księgarnia będzie musiała zapłacić równowartość około 143 tysięcy złotych kary za to, że na jednej z półek znajdował się komiks z widoczną okładką!

Spis treści

  1. Przemysław Czarnek o karaniu za sprzedaż Heartstoppera
  2. Heartstopper sezon 2 - kiedy premiera na Netflix?

Karę za promowanie lub przedstawianie homoseksualizmu wśród osób poniżej 18 roku życia będzie musiała zapłacić księgarnia Lira Kiskereskedelmi Kft w Budapeszcie, która na jednej ze swoich półek wystawiła komiks „Heartstopper” autorstwa Alice Oseman. Zgodnie z kontrowersyjną ustawą o walce z pedofilią na Węgrzech z czerwca 2021 roku stanowi to wykroczenie i podlega karze grzywny. Księgarnia będzie musiała zapłacić 12 milionów forintów Jak donosi BBC to najwyższa kara nałożona do tej pory na sklep z książkami na Węgrzech.

Wspominana ustawa od dawna budzi kontrowersje. „Ochrona dzieci jest absolutnym priorytetem dla UE i państw członkowskich, ale węgierska ustawa zawiera przepisy, których nie można uzasadnić ochroną tego podstawowego interesu lub takie, które są nieproporcjonalne do osiągnięcia wyznaczonego celu” – mogliśmy przeczytać w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej z 15 lipca 2022 roku. Mimo to rząd w Budapeszcie zapowiedział, że „nie wycofa się z ustawy o ochronie dzieci” i prawo wciąż obowiązuje, a tym samym Heartstopper i inne książki promujące LGBT+ muszą być szczelnie zawinięte w folie, by swoimi okładkami 'nie gorszyć obywateli'.

Ekipa ESKA Summer City bawiła się w Rabkolandzie

Przemysław Czarnek o karaniu za sprzedaż Heartstoppera

17 lipca 2023 roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapytany o sprawę węgierskiej księgarni stwierdził, że: "Wszelkie deprawacje, dewiacje, zboczenia i promowanie tych rzeczy zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci jest po prostu karygodne”. Wypowiedź ministra przytoczyły m.in. Fakty. Warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie przyłączył się do krytyki Węgier za wprowadzenie ustawy anty-LGBT.

Heartstopper sezon 2 - kiedy premiera na Netflix?

Heartstopper sezon 2 już niedługo będziemy mogli oglądać na Netflix. Nowe odcinki trafią na platformę 3 sierpnia tego roku. Podnoszący na duchu dramat o tematyce LGBTQ+, nastoletniej przyjaźni i romansie powstał na podstawie powieści Alice Oseman. Historia Nicka i Charliego i jest uwielbiana na całym świecie. Tom piąty jest ostatnim tomem powieści graficznej dla nastolatków.

QUIZ fana fantasy. Czy dopasujesz bohatera do filmu lub ksiażki, z której pochodzi?

Pytanie 1 z 10
Kaz Brekker to bohater książki: