To ciekawe!

Konwalia. Czego jest symbolem? W jaki sposób sprawić, by bukiet stał w wazonie nawet dwa tygodnie?

2024-05-02 9:05

Konwalie to przepiękne, drobne kwiatki, którymi cieszyć możemy się tylko przez bardzo krótki okres czasu. Kwitną zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Konwalie lubią zacienione miejsca i dobrze czują się w ogrodach. Jeśli jednak chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej w naszym wazonie, to będziemy musieli się nieco postarać!

Konwalie to małe, białe kwiatuszki o pięknym zapachu. Świetnie sprawdzą się jako ozdoba - do wazonu, wianka, czy po prostu w ogrodzie. Należy jednak na nie uważać! Mogą być bardzo niebezpieczne i silnie trujące, więc trzeba trzymać je z daleka od zwierząt, a w szczególności kotów, które mają w zwyczaju podgryzać zielone gałązki i liski. Konwalie najlepiej prezentują się w pęczkach, nie powinno się ich łączyć również z innymi kwiatami - wtedy nie postoją długo w naszym wazonie!

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Co symbolizuje konwalia?

Konwalia to roślina, która symbolizuje między innymi:

  • młodość
  • zgodę
  • pomyślność
  • szczęście
  • niewinność
  • skromność

Nie każdy wie, że konwalia ma również właściwości lecznicze, a mianowicie poprawia siłę skurczu mięśnia sercowego i wydłuża odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi skurczami serca. Bukiecikiem konwalii to zatem też symbol sztuki lekarskiej. Portretowano z nimi między innymi Mikołaja Kopernika.

Konwalie w dawnych czasach nazywane były również ,,Łzami Pani" i kwiatami Maryi i używano ich de dekoracji ołtarzy. Mnisi zwali ją również drabinką do nieba - ze względu na charakterystyczne ułożenie kwiatków.

Konwalie do wazonu - co robić, by stały dłużej?

Konwalie uwielbiają świeżą wodę. Jeśli możesz, to zmieniaj ją codziennie! Możesz również skorzystać ze sprawdzonych sztuczek naszych babć - wrzuć do wazonu miedzianą monetę lub tabletkę rozpuszczalnej aspiryny.

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to: