karty Pokemon

i

Autor: J. Szatecka

Gry

Karty Pokémon. Jak odróżnić oryginalną kartę od podróbki?

2023-09-29 8:27

Karty Pokémon cieszą się dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych fanów. Granie kartami z ulubionymi Pokémonami ich Zbieranie i kolekcjonowanie to bardzo hobby wielu osób. Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tą grą karcianą, przygotowaliśmy praktyczne porady dotyczące tego, jak odróżnić oryginalne karty Pokémon od podróbek.

Karty Pokémon

Karty do gry z serii Pokémon są niezwykle popularne. Pokémon Trading Card Game to gra karciana istniejąca od 1996 roku. Chociaż od premiery tej gry minęło dużo czasu, to do dzięki nowym zestawom i dodatkom gra nadal cieszy się dużą popularnością. Niestety obecnie rynek jest wręcz zalany podrobionymi kartami. Karty takie nie tylko nie spełniają norm uczciwej rywalizacji, ale również mogą narazić kolekcjonerów na poważne straty finansowe. Głównie narażone na wymiany podróbkami są dzieci, które często nie są świadome tego, jak odróżnić oryginalne karty od podrobionych. Podróbki bardzo często sprzedawane są na straganach w wakacyjnych miejscowościach za kilka złotych. Najczęściej kupują je dzieci lub rodzice pociech, którzy chcą zaoszczędzić, kupując startery w niższej cenie. Podrobione karty trafiają w obieg z początkiem roku szkolnego i po kilku wymianach w szkole młody kolekcjoner może stracić większość oryginalnych kart, które zastąpią teoretycznie „potężniejsze” podróbki. Poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących tego, jak rozpoznać, czy karta Pokémon jest oryginalna.

Karty Pokemon, jak odróżnić podróbki?

Każda osoba, która zbiera karty Pokémon, powinna umieć odróżnić podróbkę od oryginału. Jak nie dać się nabrać? Oto kilka praktycznych porad dla kolekcjonerów.

  • Błędy na kartach. Nie kupuj nie i nie wymieniaj się na karty, które mają błędy ortograficzne i gramatyczne. Błędy wskazują na to, że karta jest fałszywa. Warto zwrócić uwagę na pisownie słowa „Pokémon”. Jeśli nie ma w nim charakterystycznej kreski nad „e”, możemy być pewni, że mamy do czynienia z podróbką.
  • Duża wartość Punktów Życia na karcie. Jeśli wartość HP lub Ataku na karcie jest równe 1000, lub więcej to zdecydowanie powinieneś zachować ostrożność. Warto pamiętać, że od 2021 roku żadna karta Pokémon nie miała HP wyższego niż 340.
  • Rozmiar i krawędzie karty. Podróbki zazwyczaj są nieco mniejsze od oryginalnych kart. Krawędzie często są nierówno docięte, co powoduje, że linia obramowania z jednej strony jest nico cieńsza. Krawędzie oryginalnych kart najczęściej są w kolorze żółtym (lub srebrnym od serii Scarlett & Violet).
  • Tył karty. Podrobione karty mają zazwyczaj jaśniejszy kolor od oryginalnych kart. Oryginalne karty mają granatową ramkę wyraźnie odcinającą od środkowej grafiki, dobrą jakość nadruku, napis na karcie jest wyraźny i wyróżnia się od tła.
  • Oryginalne karty nie są tanie. Nowe opakowania 10 kart nie kosztują 5 zł. Ceny oryginalnych kart w zaufanych sklepach to ok. 20 zł za booster.
  • Opakowania oryginalnych boosterów mają równą krawędź zgrzewu (pionowe linie), a nie ząbkowaną. Oryginalne opakowania są całe zadrukowane (nawet na zgrzewie).

Dobra rada dla początkujących graczy. Jeśli nie jesteście pewni czy karta, którą chcecie kupić lub wymienić jest oryginalna, nie róbcie tego. Porównajcie wygląd karty z oryginalnymi zdjęciami kart z internetu albo zapytajcie o opinie doświadczonych graczy na forach internetowych.

QUIZ: Czarodziejka z Księżyca. Sprawdź swoją wiedzę z tej klasycznej serii anime!

Pytanie 1 z 6
Jak miała na imię główna bohaterka?