Remont drogi S61

i

Autor: GDDKiA Remont drogi S61

polskie drogi

Po roku zauważyli pęknięcia. Nowa droga z betonu już do remontu

2024-06-19 20:39

Rozpoczął się remont drogi S61 w rejonie MOP Górki Wschód/Zachód, pomiędzy węzłem Kolno a miejscowością Kobylin (podlaskie). Droga w kierunku Stawisk jest zamknięta dla ruchu na odcinku 4 km, kierowcy jadą po sąsiedniej jezdni tymczasowo w obu kierunkach. W listopadzie 2022 roku, zaledwie rok po oddaniu drogi do użytku, na betonowej nawierzchni wykryto pęknięcia i nierówności. Ostatecznie podjęto decyzję o naprawie w ramach gwarancji, na ponad 100 metrach beton zostanie całkowicie skuty i ułożony od początku. Prace mają potrwać do połowy lipca.

Spis treści

  1. Remont trasy S61 w woj. podlaskim
  2. Pęknięcia na drodze z betonu
  3. Naprawa S61 na koszt wykonawcy
  4. To już kolejna naprawa trasy S61

Remont trasy S61 w woj. podlaskim

Na początku czerwca ruszyły prace nad drodze S61 w rejonie Miejsca Obsługi Podróżnych Górki Wschód/Zachód, pomiędzy węzłem Kolno a miejscowością Kobylin. Na odcinku blisko 4 kilometrów zamknięta jest jezdnia w kierunku Stawisk, a kierowcy muszą korzystać z sąsiedniej jezdni, na której ruch odbywa się teraz w obu kierunkach. Obowiązuje tam zakaz wyprzedzenia i ograniczenie prędkości do 60 km/h. Niedostępny jest także MOP Górki Wschód.

Pęknięcia na drodze z betonu

Dlaczego trasa S61 jest remontowana? Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w listopadzie 2022 roku, w trakcie rutynowego przeglądu betonowej nawierzchni oddanego w sierpniu 2021 r. odcinka Kolno – Stawiski, pracownicy GDDKiA stwierdzili spękania podłużne oraz nierówności poprzeczne. Przez blisko półtora roku prowadzone były badania mające wskazać przyczyny uszkodzeń nawierzchni oraz trwała jej diagnostyka – sprawdzano jak nawierzchnia "zachowuje się" wraz z upływem czasu. Równolegle wykonawca odcinka w uzgodnieniu z GDDKiA przygotowywał program naprawczy.

Naprawa S61 na koszt wykonawcy

Naprawa gwarancyjna na koszt wykonawcy obejmuje wymianę nawierzchni betonowej na dwóch odcinkach jezdni prawej (kierunek Szczuczyn) w rejonie wiaduktu nad drogą powiatową Górki Sypniewo – Rogienice. Na obu odcinkach o łącznej długości 114 metrów beton zostanie skuty w pełnym przekroju jezdni, miejsca oczyszczone i odpowiednio przygotowane do dalszych prac. Następnie zostanie ułożona nowa nawierzchnia z betonu cementowego.  

Na pozostałej części zamkniętego odcinka spękania podłużne zostaną usunięte przy zastosowaniu preparatów epoksydowych. Po zakończeniu prac na jezdni w kierunku Stawisk likwidacja rys nastąpi na jezdni w kierunku Łomży. 

Wykonawca zakłada, że prace potrwają 45 dni roboczych (do połowy lipca). Na czas realizacji może jednak wpływać pogoda.

To już kolejna naprawa trasy S61

W maju 2023 roku także w ramach gwarancji wykonawca naprawiał szczelinę poprzecznej dylatacji nawierzchni betonowej na tym samym odcinku S61 - pomiędzy miejscowością Karwowo a początkiem obwodnicy Stawisk.

Południowa Obwodnica Warszawy to fuszerka? GDDKiA wprowadzi zmiany