zdjęcia

Dwie chińskie marki motoryzacyjne wchodzą na polski rynek. Premiera Omoda i Jaecoo

2024-06-20 18:04

Omoda i Jaecoo to dwie chińskie marki motoryzacyjne, które właśnie wchodzą na polski, włoski i hiszpański rynek. Premiera trzech modeli, w tym elektrycznego, miała miejsce 11 czerwca w Warszawie. W ostatnich miesiącach w Polsce zaprezentowano już kilka marek z Chin, jednak w tym przypadku skala i plany rozwoju są spektakularne. Na start ogłoszono współpracę z 15 dealerami. Plan zakłada budowę 30 salonów w Polsce do 2024 r., a rok później ma być ich aż 45. Serwisy mają mieć dostęp do większości części w ciągu 24 godzin, dlatego pod Warszawą powstał wielki magazyn. Producent daje 7 lat gwarancji (lub 150 tys. kilometrów) na samochody, a nawet bezpłatną pomoc drogową. Ceny mają być znane w sierpniu, ale już wiadomo, że będą konkurencyjne.

Spis treści

  1. Omoda. Premiera chińskiej marki w Polsce
  2. Jaecoo 7. Nowy model na polskim rynku
  3. Sieć dealerska i nowe salony. Pokrycie niemal całego kraju
  • Spółką macierzystą Omoda i Jaecoo jest chińska firma Chery Automobile
  • Chery zajmuje nieprzerwanie pierwsze miejsce w eksporcie samochodów osobowych wśród chińskich marek od 21 lat
  • W 2023 r. firma Chery sprzedała na całym świecie 1,88 mln pojazdów, co oznacza wzrost o ponad 50 proc. rok do roku. Spośród nich 930 tys. zostało wyeksportowanych, co oznacza wzrost o 100 proc. r/r. Zasięg Chery obejmuje 80 krajów i regionów, a globalna baza klientów liczy ponad 13 milionów użytkowników
  • Polska, Hiszpania i Włochy są pierwszymi europejskimi rynkami, na które zdecydowała się wejść marka Omoda i Jaecoo, tworząc oficjalne spółki importerskie
  • Omoda, O-moda, nazwa nawiązuje do słowa modern - nowoczesny, Jaecoo, od niemieckiego Jäger, myśliwy, ale też silny; "coo" - od cool, fajny

Omoda. Premiera chińskiej marki w Polsce

Jak mogliśmy usłyszeć w czasie premiery w Warszawie, u podstaw DNA marki Omoda leży połączenie elementów przyszłości: mody i sztuki, technologii i innowacji oraz głęboko zakorzenionego zaangażowania w zrównoważoną przyszłość. Omoda 5 to crossover z silnikiem 1.6 T-GDi o mocy 150 KM, którego charakteryzuje dynamiczna, smukła sylwetka i opadająca linia dachu, a przede wszystkim diamentowa osłona chłodnicy. Samochód ma dwa 12.3-calowe ekrany, system nagłośnienia Sony, współpracuje z Android Auto i Apple CarPlay. W standardzie ma elektrycznie sterowane, podgrzewane, wentylowane fotele. Przyznano mu pięć gwiazdek Euro NCAP.

Jego elektrycznym odpowiednikiem jest Omoda E5. Producent deklaruje 430 km zasięgu i możliwość superszybkiego ładowania (w 28 minut od 30-80 proc. baterii).

Jaecoo 7. Nowy model na polskim rynku

"Zaprojektowany z myślą o przygodzie", tak model Jaecoo 7 opisuje producent. To samochód z napędem na wszystkie koła, z 7 trybami jazdy. Podobnie jak Omoda wyposażony w silnik 1.6 T-GDI o mocy 150 KM. Można nim zjechać z utwardzonych dróg (karoseria wykonana w 80 proc. ze stali o wysokiej wytrzymałości, głębokość brodzenia do 600 mm).

Omoda i Jaecoo mają mieć 7 lat lub 150 tys. km gwarancji, w tym bezpłatną 7-letnią pomoc drogową dla wszystkich sprzedanych i serwisowanych pojazdów. Ceny Omoda 5 i E5 oraz Jaecoo 7 mają być znane w sierpniu. Pewne jest, że będą konkurencyjne, podobne jak innych chińskich marek.

Sieć dealerska i nowe salony. Pokrycie niemal całego kraju

Omoda Auto Poland współpracuje z 15 Autoryzowanymi Dealerami: Auto-Boss, Auto Centrum Lis, Auto Forum, City Car, Dynamica, Drywa Cars, EverCar, Grupa Bemo, Mario Car, Matsuoka, Nawrot, PGD CR Motors, Plichta Electric, Szic, Top Auto. Plan zakłada zbudowanie 30 salonów w Polsce do 2024 r., a rok później ma być ich aż 45.

Pod Warszawą powstał lokalny magazyn części zamiennych dla marek Omoda i Jaecoo, a niektóre elementy samochodów (np. akumulatory) mają pochodzić od polskich producentów, to także pozwoli skrócić czas serwisu. W Niemczech działa centrum badawczo-rozwojowe.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to: