W piątek rozpocznie się 44. Narodowy pokaz koni arabskich w Janowie Podlaskim

2022-08-11 14:59
W piątek rozpocznie się 44. Narodowy pokaz koni arabskich w Janowie Podlaskim
Autor: pexels.pl

Ponad 120 polskich koni wystartuje w 44. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, który w piątek rozpocznie się w stadninie w Janowie Podlaskim (pow. janowski). W niedzielę na aukcji Pride of Poland i podczas poniedziałkowej Summer Sale licytowanych ma być 46 koni.

44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi będzie trwał trzy dni. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę zostaną przyznane tytuły czempionów, nagrody specjalne oraz nagroda Best in Show.

Koordynujący pokaz i aukcję prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztof Kierzek powiedział PAP, że na pokazy zgłoszono ponad 120 koni, a na aukcje - 46 (21 - Pride of Poland, 25 - Summer Sale), w tym 10 koni zgłoszonych na aukcje przez prywatnych hodowców.

- Czempionatowi będą towarzyszyć prezentacje koni arabskich pod siodłem, a nagrodami specjalnymi zostaną uhonorowani m.in. najlepszy hodowca, trener i prezenter pokazu, najlepszy koń tzw. Pure Polish spełniający wymagania czystości polskiego pochodzenia w rodowodzie czy najlepszy potomek ogiera Ekstern — najbardziej utytułowanego na pokazach i najwybitniejszego w hodowli reproduktora wyhodowanego w Polsce po II wojnie światowej — podał Kierzek.

Wymieniając konie zasługujące na szczególną uwagę prezes PKWK wskazał m.in. janowskie utytułowane klacze Euzona (brązowa medalistka Czempionatu Europy i Czempionatu Polski), Atakama (Czempionka Polski z 2018 r), a także wiceczempionów Polski z ostatnich lat: klacz Basilia i ogiera Czaro.

Natomiast stadninę w Michałowie będą reprezentować m.in. ogier Kabsztad (Czempion Polski, dwukrotny Wiceczempion Europy, medalista pokazów na Bliskim Wschodzie i syn niegdysiejszej rekordzistki aukcji w Janowie sprzedanej za ponad 1,12 mln dolarów do Emiratów Arabskich klaczy Kwestura), klacze Poganinka (Wiceczempionka Europy w 2019 r.), Esmeraldia (pełna siostra jednego z najwybitniejszych ogierów świata - Emeralda J.).

Zwierzęta dostały kurtyny wodne na upalne dni

Prezes PKWK zauważył, że pandemia i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu spowodowały duży spadek ilości imprez dla koni arabskich organizowanych zwłaszcza w Europie, a także zmniejszenie ilości klientów zainteresowanych ich zakupem.

- Sytuacja ta powoli się poprawia, natomiast nie jest jeszcze na tym samym poziomie co przed pandemią — stwierdził.

ZOBACZ TAKŻE: Spojrzała przez okno, bo coś się tam ruszało. Okazało się, że to była małpka [GALERIA]

Zapytany przez PAP o ewentualny wpływ wojny na Ukrainie na hodowlę koni arabskich odpowiedział, że nie wpływa to na liczbę imprez i klientów.

- Nikt z zaproszonych gości nie odmówił przyjazdu do Polski ze względu na wojnę na Ukrainie - zastrzegł.

Zdaniem Kierzka zainteresowanie międzynarodowej społeczności pokazami jest zauważalne, natomiast ze względu na światowy kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią, wojną na Ukrainie i ogromną inflacją trudno oszacować jak zachowają się potencjalni klienci.

- Ze swojej strony dołożyliśmy wszelkich starań, aby zaprosić wiodących hodowców z całego świata i przyjąć ich z tradycyjną polską gościnnością, do jakiej od wielu lat przywykli — podkreślił.

Przekazał, że obecność zapowiedziało ponad 40 klientów z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izraela, Brazylii i RPA. „Niektóre z osób oczekują jeszcze na wydanie wiz wjazdowych do Polski” - powiedział dodając, że obecność potwierdziła spora reprezentacja krajów europejskich m.in. Szwecji, Holandii, Belgii, Rumunii, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

- Część osób licytować będzie online przez platformę aukcyjną Equibid.pl - wyjaśnił.

Pokaz i aukcja będą transmitowane online przez cztery portale internetowe. Ponadto, publiczność może zarezerwować bezpłatne wejściówki na trybunę podczas pokazu, kupić wejściówki na aukcję. Istnieje limit 300 dostępnych miejsc.

W ubiegłym roku na aukcje przyjechało ok. 50 kupujących z 29 krajów, m.in. Belgii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Szwajcarii, Holandii. Podczas Pride of Poland i Summer Sale sprzedano łącznie 33 koni za ponad 1,8 mln euro.

Sonda
Lubisz zwierzęta?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE