Ośrodek szkolenia da Vinci

i

Autor: Szpital przy al. Kraśnickich

Zdrowie i leczenie

W Lublinie będą szkolić z operacji da Vinci. To jedyny taki ośrodek

2023-07-19 16:21

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie edukował z chirurgii robotycznej. To jedyna placówka w regionie z takim osiągnięciem. Pierwsze szkolenia specjalistów rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Szpital został wpisany już do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. To pierwsza placówka w województwie lubelskim, która może pochwalić się uzyskaniem takiego tytułu.

Medycy z Pracowni Robotyki Operacyjnej swoje umiejętności robotyczne będą mogli kształcić w zakresie urologii, chirurgii kolorektalnej i ginekologii.

O uruchomieniu Ośrodka Edukacyjnego Chirurgii Robotycznej informowaliśmy jako pierwsi pod koniec 2021 roku.

Według wstępnych deklaracji, ośrodek miał uczyć medyków z regionu i całej Polski, co potwierdza teraz Piotr Matej, dyrektor szpitala.

To nasz kolejny kierunek i poszerzenie działalności klinicznej. Chcemy swoimi umiejętnościami podzielić się ze specjalistami z Lublina, województwa i z całego kraju – mówi.

Edukowanie było wpisane w leczenie od samego początku. – Dlatego mamy już przygotowaną kadrę. Lekarze i pierwsi operatorzy są teraz proktorami, czyli nauczycielami – dodaje dyr. Matej. – To ważne tym bardziej, że już niebawem będzie to obowiązek kształcenia lekarzy zabiegowych – podkreśla.

Robot trafił do szpitala w 2022 roku. Od tamtej pory lekarze wykonali ponad 250 zabiegów.

Z kolei w kwietniu pracownia uzyskała refundację Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem było wykonanie 100 zabiegów prostatektomii radykalnej, w tym co najmniej 50 metodą robotyczną.

Oprócz szkoleń z obsługi robota, w ośrodku będzie można nauczyć się zarządzania oraz finansów w nowoczesnym leczenia i operowaniu. 

Rozpoczęcie szkoleń planowane jest na jesień tego roku. Wtedy w szpitalu otwarty ma być nowy budynek zabiegowo-anestezjologiczny z możliwością montażu robota. – Tym samym Pracownia Robotyki Operacyjnej uzyska nowe możliwości rozwoju, w tym także prowadzenia usług szkoleniowych – informuje urząd marszałkowski.

Lublin robotyką stoi

Nad budową własnego centrum szkoleniowego myśli też Kliniczny Szpital Wojskowy w Lublinie. Centrum Chirurgii Robotycznej miałoby przyspieszyć uruchamianie kolejnych świadczeń.

Dodajmy, że wojskowa lecznica jest pionierem tego typu zabiegów w województwie lubelskim. Dzięki staraniom dr. Jacka Kisia, 16 grudnia 2021 wykonano pierwszą w regionie operację. Zabiegu usunięcia guza jelita grubego podjął się dr Remigiusz Żebrowski z oddziału chirurgii onkologicznej. Obecnie lekarze wykorzystują robot w chirurgii, urologii i onkologii. Właśnie trwają szkolenia medyków w zakresie laryngologii i ginekologii.

Kupnem własnego robota zainteresowany jest cały czas Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Na razie dyrekcja stara się o pieniądze na zakup sprzętu w ministerstwie.

Nasz szpital jak najbardziej zainteresowany jest zakupem rozwiązania robotycznego – komentuje nam Michał Szabelski, wicedyrektor SPSK4 ds. finansów i rozwoju. – Potrzeby zakupu zawarliśmy we wnioskach do Ministerstwa Zdrowia i obecnie oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursów – dodaje.

Byłoby to trzecie urządzenie w naszym regionie. Warto zaznaczyć, że już pod koniec 2021 roku tamtejsi ginekolodzy, kardiochirurdzy, transplantolodzy i urolodzy przeszli niezbędne szkolenia z obsługi systemu.

Obecnie lekarze szpitala przy Jaczewskiego pracują na innym modelu robotycznym. – Stale szkolimy naszych specjalistów i rozwijamy doświadczenie w tym zakresie wykorzystując efektywny ekonomicznie model dzierżawy robota Versius – wyjaśnia dyr. Szabelski.

Robot wykorzystywany jest przy zabiegach urologicznych oraz ginekologicznych. Obecnie lekarze szkolą się w chirurgii ogólnej.