Prawie 5 km za ponad 46 mln zł. Obwodnica Dęblina została oficjalnie otwarta

2023-01-16 16:21

Na ten moment mieszkańcy Dęblina czekali kilkadziesiąt lat. Obwodnica miasta jest już otwarta dla kierowców! Budowa blisko 5-kilometrowego odcinka kosztowała ponad 46 mln zł i została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W poniedziałek w Dęblinie odbyło się uroczyste otwarcie obwodnicy miasta, na którym obecni byli m.in.: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, marszałek województwa Jarosław Stawiarski, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz burmistrz Dęblina Beata Siedlecka. Nowa droga jest częścią drogi wojewódzkiej nr 801 i ma odciążyć miasto z części ruchu tranzytowego i być ułatwieniem dla kierowców.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wiceminister Weber podkreślił, że prawie cała kwota potrzebna na wybudowanie obwodnicy pochodziła z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

„Myślę, że jest to wyraz ogromnego wsparcia, które jest skierowane w ostatnich latach do samorządowców – i to nie tylko tutaj w województwie lubelskim. Dla nas nie ma Polski A, Polski B czy Polski C. Dla nas Polska jest jedna i to hasło staramy się realizować w każdym zakątku naszego kraju. Takich inwestycji drogowych zarówno na szczeblu samorządowym, jak i na szczeblu centralnym w Polsce realizujemy bardzo wiele” – przekazał Rafał Weber.

Wiceminister podkreślił także, że według niego na Lubelszczyźnie prowadzonych jest coraz więcej inwestycji infrastrukturalnych, wymieniając m.in.: S19, S12, S17. – „Udowadniamy, że województwo lubelskie jest bliskie sercu rządzącym; że tutaj ten układ komunikacyjny, transportowy zmienia się w mgnieniu oka” – ocenił Weber i przypomniał, że wkrótce zostanie ogłoszony kolejny nabór z RFRD, związany z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

70 lat czekania na obwodnicę

Podczas poniedziałkowej uroczystości burmistrz Dęblina Beata Siedlecka podkreśliła, że na wybudowanie i otwarcie obwodnicy miasta mieszkańcy czekali około 70 lat.

„Przez te 70 lat, kiedy była ona zaprojektowana w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zmieniała swój przebieg. W obecnym kształcie pozwala ona na rozluźnienie ruchu przez Dęblin na odcinku drogi krajowej nr 48 i drogi wojewódzkiej nr 801. Ruch tranzytowy odbywać się będzie obecnie przez obwodnicę (...) Cieszymy się jako mieszkańcy, że swobodnie możemy poruszać się teraz po Dęblinie” – podkreśliła Siedlecka.

Co objęła budowa?

Obwodnica Dęblina liczy łącznie około 5 km. Objęła budowę ponad 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 801 „po nowym śladzie” oraz rozbudowę istniejącej dw o długości 1,7 km i rozbudowę 305 m drogi krajowej nr 48 i wybudowanie ponad 1,5 km dróg serwisowych i dojazdowych.

Ponadto, w ramach inwestycji powstało 7 nowych skrzyżowań (w tym 3 ronda) oraz 4,1 km ciągów pieszo-rowerowych. Przebudowano także chodniki, zjazdy, zatoki postojowe i autobusowe, przepusty drogowe oraz 2 przejazdy kolejowe.

Jak informuje PAP, nowo wybudowana obwodnica Dęblina jest kolejnym etapem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 801. Do tej pory oddano do użytku nową obwodnicę Stężycy, która obecnie łączy się z nową obwodnicą Dęblina. Kolejnym realizowanym etapem będzie budowa nowego mostu na rzece Wieprz w miejscowości Borowa wraz z drogami dojazdowymi.

Obwodnica Dęblina jest jedną z siedmiu inwestycji, które są obecnie realizowane na terenie woj. lubelskiego dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– W sumie, w ciągu trzech lat, na teren województwa lubelskiego przeznaczonych zostało około 950 mln zł w ramach tego programu. To najlepsze świadectwo, w jaki sposób na takich terenach walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym, które stanowi barierę w życiu codziennym mieszkańców – mówił w poniedziałek w Dęblinie wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Koszt budowy obwodnicy Dęblina opiewa łącznie na ponad 46 mln zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE