Na Lubelszczyźnie powstanie kolejna obwodnica. Poznaliśmy oferty

i

Autor: pexels.com/screen Twitter GDDKiA Lublin kolaż

Na Lubelszczyźnie powstanie kolejna obwodnica. Poznaliśmy oferty, które wpłynęły w przetargu

2022-12-08 9:00

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poznała oferty firm biorących udział w przetargu na budowę około 3 km obwodnicy Dzwoli oraz rozbudowę drogi krajowej nr 74 w województwie lubelskim. Proponowane ceny wahają się od 190,4 mln zł do ponad 231 mln zł.

Przetarg na na budowę obwodnicy Dzwoli (woj. lubelskie) i rozbudowę DK74 między Janowem Lubelskim a Frampolem GDDKiA ogłosiła pod koniec września br. Wpłynęło pięć ofert, z czego dwie zmieściły się w zarezerwowanej na ten cel kwocie ok. 196 mln zł.

Najtańszą ofertę - 190,4 mln zł - złożyło konsorcjum firm Mosty Łódź (lider), Antex II (partner) oraz PBI Infrastruktura (partner). W zaplanowanym budżecie zmieściła się także firma Mota Engil Central Europe, która zaproponowała kwotę 195,3 mln zł. Droższe oferty złożyły: Budimex (199,4 mln zł), Strabag (216,8 mln zł) oraz konsorcjum firm Unibep i Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe (231,2 mln zł).

Wykonawcę poznamy w przyszłym roku

Wyłonienie najkorzystniejszej oferty i podpisanie umowy z wykonawcą odbędzie się w 2023 r.

„Inwestycja będzie realizowana w systemie tradycyjnym, w oparciu o wydaną we wrześniu przez wojewodę lubelskiego decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej” – przekazał Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA, dodając, że rozpoczęcie prac budowlanych GDDKiA planuje w drugim kwartale 2023 r., a oddanie trasy do ruchu - w 2025 r.

Co obejmuje inwestycja?

Jak podała GDDKiA, inwestycja obejmuje budowę obwodnicy Dzwoli (ok. 2,7 km) po nowym śladzie, ominięcie miejscowości od północy, a także rozbudowę dalszego odcinka obecnej DK74 (ok. 9,3 km) do połączenia z istniejącą obwodnicą Frampola.  

„Wykonawca wybuduje jednojezdniową, dwupasową drogę klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o szerokości jezdni 7 m” – poinformował dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.

Dodał, że nawierzchnia zostanie wzmocniona i dostosowana do obciążeń 11,5 tony na oś. Wymieniając kolejne elementy inwestycji, wskazał: budowę dróg lokalnych, ekranów akustycznych, chodników, zatok autobusowych, sześciu skrzyżowań, dwóch rond oraz mostu z przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerów.

Na Lubelszczyźnie w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic” ma powstać 7 takich tras. Chodzi o obwodnice Dzwoli, Gorajca, Janowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna, Zamościa, Łęcznej i Łukowa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE