Oszuści na OLX: Kolejne próby wyłudzenia na portalu. Jak nie dać się okraść z oszczędności?

2021-09-17 11:04
Zakupy w internecie
Autor: Pexels Zakupy w internecie

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas dokonywania płatności na popularnym portalu sprzedażowym OLX. Funkcjonariusze z gminy Parczew poinformowali, że już dwie mieszkanki z tych okolic omal nie straciły pieniędzy po tym, jak zamieściły ogłoszenia o sprzedaży towarów na portalu.

Sedno Sprawy - Adrian Zandberg

Oszuści udawali potencjalnych klientów.

Przestępcy zdobywali poufne dane, wysyłając poprzez komunikator WhatsApp do ogłoszeniodawców link wyłudzający dane. Wejście na otrzymany hiperlink przez mieszkankę Parczewa spowodowało, że wkrótce oszust zyskał dane do karty bankomatowej kobiety, dostęp do loginu i haseł w mobilnej bankowości. Chwilę później przestępca próbował wykonać przelew na jej koncie. Na szczęście, dział bezpieczeństwa banku zablokował wykonywanie transakcji z uwagi na logowanie i wykonywanie operacji na urządzeniu niezarejestrowanym do konta bankowego użytkownika. Policja prosi o zachowanie ostrożności podczas zakupów internetowych.

Pamiętajmy, że:

- nie należy klikać w niezaufane linki / hiperłącza,

- uważajmy na fałszywe strony, które są łudząco podobne do autentycznych — często różnica kryje się wyłącznie w końcówce podanego adresu www,

- kontaktujmy się wyłącznie poprzez portal, na którym zostało zamieszczone ogłoszenie,

- nigdy i nikomu nie podajmy swoich danych poufnych, numerów kart bankowych, loginów,

- nie okazujmy nieznajomym żadnych dokumentów ze swoimi danymi osobowymi.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE