Naukowczyni

i

Autor: Pexels zdjęcie ilustracyjne

nauka

Nowy wykaz punktowanych czasopism naukowych. „Pedagogika Katolicka” już mniej prestiżowa niż „Science”

2024-01-05 19:06

Zgodnie z zapowiedziami ministra Dariusza Wieczorka lista powstała na podstawie projektu opracowanego przez KEN z czerwca 2023 r. Tym samym maksymalnej liczby punktów nie mają już m.in. „Pedagogika Katolicka” i kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wykaz punktowanych czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych jest wykorzystywany do ewaluacji jakości działalności naukowej. Z jego wykorzystaniem KEN ocenia działalność instytucji i pracowniczki i pracowników naukowych.

Teraz usunięto z listy zmiany dotyczące czasopism naukowych, których KEN nie zaproponowała w uchwale, a które zostały dodane przez byłego szefa resortu Przemysława Czarnka w 2023 r. Przypomnijmy, w listopadzie 2023 r. podniósł do 200 punktów – czyli najwyższej wartości, którą wcześniej przyznawano za publikacje w prestiżowych magazynach The Lancet, Science albo Nature – publikacje na łamach kilku polskich pism, takich jak m.in.: Ius Novum (kwartalnik wydawany przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie), Nieruchomości@ (kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości) i Pedagogika Katolicka (czasopismo Fundacji Campus). W nowym wykazie kontrowersyjne periodyki są już punktowane kolejno: 100, 100 i 70.

Głównym celem publikacji nowego wykazu na początku 2024 roku jest zapewnienie, że zmiana wykazu nie przyniesie negatywnych skutków dla naukowców, którzy w 2023 r. opublikowali już artykuły w czasopismach znajdujących się w wykazie sporządzonym przez Ministra w roku 2023 r., a jednocześnie zakończenie ręcznej modyfikacji zawartości wykazu i oparcie go na stanowisku ekspertów – podkreślono w komunikacie MNiSW.

Ministerstwo informuje, że Dariusz Wieczorek podjął również decyzję, by w 2024 r. zespół ekspercki pochodzący ze środowiska naukowego i reprezentujący poszczególne dyscypliny naukowe przygotował kolejny wykaz od podstaw. Nowa lista ma uwzględniać aktualne wartości wskaźników bibliograficznych czasopism naukowych, które od 2019 r. uległy zmianie.

Zespoły ekspertów dokonają oceny czasopism na podstawie wartości wybranych wskaźników wpływu. Następnie KEN, w oparciu o przekazane przez zespoły listy czasopism naukowych oraz recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów, sporządzi projekt nowego wykazu czasopism – czytamy w komunikacie.

Proces ewaluacji jest w ostatnich miesiącach przedmiotem burzliwej dyskusji. W środowisku akademickim kontrowersje wywołał fakt, że punktacja w wykazie czasopism była modyfikowana w trakcie okresu ewaluacji oraz że część zmian nie była zatwierdzona przez Komisję Ewaluacji Nauki.

Zobacz zdjęcia: Białe bluzki i czarne spódnice. Tak w czasach PRL-u wyglądały studniówki!

Wieczorny Express - Przemysław Czarnek