Lublin na Europejską Stolicę Młodzieży wydał prawie 13 milionów złotych. Miasto podsumowuje młodzieżowy rok

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

ESM 2023

Lublin na Europejską Stolicę Młodzieży wydał prawie 13 milionów złotych. Miasto podsumowuje młodzieżowy rok

2023-11-24 12:21

W Lublinie udało się zrealizować między innymi 1000 inicjatyw młodzieżowych, Szkolne Budżety Obywatelskie, Wolontariat Lubelski. W przestrzeni miasta powstało 8 przestrzeni dla młodych.

- Unikamy mówienia o tym, że ten rok kończymy, my go podsumowujemy - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina. - To było kilkanaście miesięcy bardzo wytężonej pracy. To czas, którego nie liczyliśmy jako zespół od wydarzenia, do wydarzenia - chociaż ich liczba była imponująca, ponad 1000 wydarzeń młodzieżowych - ale to był czas, kiedy na te kilkanaście miesięcy patrzyliśmy z perspektywy równolegle prowadzonych procesów.

Poza aktywnościami dotyczącymi przedsiębiorczości, rozwoju, aktywności miasto skupiło się też na pomocy dzieciom i młodzieży z różnymi problemami.

- Chcieliśmy przede wszystkim wspierać dzieci i młodzież, którzy borykają się z różnego rodzaju kryzysami psychicznymi, stanami lękowymi, przemocą - mówi Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina. - To są niestety problemy, które dotykają naszych najmłodszych i młodzież. Dodatkowo pokłosie pandemii, zdalnego nauczania, wojny w Ukrainie, to wszystko dziś powoduje, że mamy ogromne problemy jeśli chodzi o dzieci, młodzież. Z ogromną radością muszę powiedzieć, że już minął rok, kiedy w naszym mieście działa Centrum Pomocy Dzieciom. To wyjątkowe miejsce, w którym najmłodsi mogą znaleźć specjalistyczne wsparcie, opiekę, bezpieczeństwo.

W trakcie trwania roku Europejskiej Stolicy Młodzieży tworzono projekty wspierające kreatywność, przedsiębiorczość, rozwijanie kompetencji przydatnych na rynku pracy. Powstał też między innymi program Wolontariat Lubelski, czy Akademia Miasto.

- To był rok wielu zmian i zaangażowania wielu podmiotów, w to, żeby młodzi ludzie mieli przestrzenie dla siebie i stali się podmiotem - mówi Aleksandra Kulik, prezes fundacji Sempre a Frente. - Zrobiliśmy bardzo dużo. Zaczynaliśmy z jednym Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży, w tej chwili mamy 8 przestrzeni młodzieżowych. Mieliśmy kilka programów wsparcia zdrowia psychicznego, w tym momencie mamy Centrum Pomocy Dzieciom. To był czas, kiedy młodzi ludzie naprawdę włączyli się w działalność miasta i rzeczywiście można było ich zobaczyć wszędzie. Powstało bardzo dużo inicjatyw lokalnych, ale też międzynarodowych. Nie zamykamy tego czasu, mimo, że przygotowujemy się do gali podsumowania. To jest tak właściwie wstęp do tej pięknej przyszłości, która nas czeka. Co więcej przez kolejne dwa miesiące będzie bardzo wiele wydarzeń, które podsumowują ten czas.

Cały rok posumuje teraz Festiwal Podsumowania Europejskiej Stolicy Młodzieży. Od 24 listopada do 18 grudnia w naszym mieście będą odbywały się różne konferencje, gale i targi. Szczegóły poszczególnych wydarzeń znajdziecie na stronie lublin.eu.​