Lubelskie: Wszystkich Świętych i 11 listopada. Będą nowe restrykcje?

2021-10-26 15:49
Lublin: Wszystkich Świętych i 11 listopada. Będą nowe restrykcje?
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

​Lubelszczyzna znów z najwyższą liczbą nowych zakażeń koronawirusem. Tylko we wtorek w województwie wykryto 1290 przypadków. Trudną sytuację epidemiczną obserwuje się w regionie od dwóch miesięcy.

Nowe zasady reżimu sanitarnego mogłyby wejść okazjonalnie we Wszystkich Świętych i 11 listopada. Mimo apeli, takie decyzje nie zapadły.

- Zwróciłem się z prośbą o taką zmianę w ustawie antycovidowej, która pozwoliłaby na wyciąganie konsekwencji wobec organizatorów wydarzeń w przestrzeni otwartej oraz właścicieli sklepów - mówi nam Lech Sprawka, wojewoda lubelski. I dodaje, że decyzje zapadają na poziomie centralnym: Zarówno te dotyczące obostrzeń jednodniowych, jak i długofalowych konsultowane są z radą medyczną przy premierze na poziomie rządowym.

Decyzji centralnych nie ma, będą jednak wzmożone regionalne kontrole podczas zbliżających się świąt. - Na tyle, na ile kadrowo siły nam pozwalają, maksymalnie kontrolujemy i będziemy kontrolowali osoby i podmioty w tym zakresie oraz egzekwujemy kary - mówi wojewoda.

Służby monitorowały będą cmentarze, skwery, place, ale i autobusy czy sklepy wielkopowierzchniowe.

Mundurowi sprawdzą czy zachowywany jest dystans społeczny, a mieszkańcy prawidłowo noszą maseczki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE