Szpitale wypełnione po brzegi. COVID-19 wyjątkowo zjadliwy na Lubelszczyźnie

2021-10-22 15:07
Szpitale wypełnione po brzegi
Autor: Mateusz Kasiak Szpital Tymczasowy w Lublinie

Oddział jest przeładowany. Na miejsce jednego wypisanego pacjenta, od razu pojawia się nowy. Tak wygląda sytuacja w Klinice Chorób Zakaźnych Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

- Sytuacja w klinice jest bardzo trudna. Wszystkie miejsca są zajęte od ponad miesiąca, dlatego w chwili, gdy wypisywany jest jakiś pacjent, natychmiast na jego miejsce pilnie pojawia się następny potrzebujący pomocy - mówi nam Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1.

Także na oddziale intensywnej terapii placówki leczonych jest coraz więcej pacjentów. Wielu z nich poddawanych jest terapii ECMO. Ich liczba cały czas rośnie. - Wszystko dzieje się bardzo szybko, a sytuacja jest dynamiczna. Jeszcze wczoraj to było 9 pacjentów, 2 wymagało terapii ECMO. Dzisiaj na oddziale mamy 5 chorych - dodaje Guzowska.

Nie lepiej jest w szpitalu tymczasowym w Lublinie, gdzie ponownie zwiększono liczbę łóżek. Po uruchomieniu kolejnego 28-łóżkowego modułu w lecznicy znajduje się 112 łóżek na oddziale wewnętrznym zakaźnym. - W tej chwili przebywa tam 79 pacjentów - informuje Guzowska.

Według deklaracji wojewody lubelskiego, baza covidowa może być rozszerzona nawet do 400 miejsc. Przyczyna to brak szczepień. I to właśnie nieszczepieni, a także młodzi pacjenci są głównie przyjmowani do szpitali - powtarzają jak mantrę lekarze. - Młodzi, niezaszczepieni i w ciężkim stanie - podkreśla prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1.

Lubelszczyzna to województwo najbardziej dotknięte przez czwartą falę COVID-19. Liczba pacjentów w szpitalach sięga już prawie 800.

W piątek region z liczbą 1181 zanotował po raz kolejny rekord zakażeń.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE