Lubelskie lotnisko będzie szkoliło przyszłych detektywów

i

Autor: zdj. PLL Strzelnica w SCS SOL PLL

Lubelskie lotnisko będzie szkoliło przyszłych detektywów

2022-02-23 13:17

Centrum Szkolenia Służby Ochrony Lotniska (SOL) przygotowało nowe kursy. Chętni poznają zaawansowane urządzenia, takie jak wykrywacze metalu, wezmą też udział w zajęciach z samoobrony. Na liście znalazła się również specjalizacja detektywistyczna.

Kursy i szkolenia dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa wewnętrznego. - Swoją ofertę kierujemy do firm i instytucji oraz osób indywidualnych - mówi nam Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Zajęcia prowadzić będą m.in. pracownicy lotniska, którzy - jak podkreśla prezes PLL - posiadają międzynarodowe i krajowe uprawnienia w zakresie ochrony.

- Swoje umiejętności stale doskonalą, również w ramach prowadzonych działań w punktach kontroli, sprawdzając tysiące podróżnych, obsługując zaawansowane urządzenia do kontroli osób i bagażu - tłumaczy prezes Andrzej Hawryluk.

Wśród nowych specjalności SOL pojawiły się szkolenie z obsługi urządzeń rentgenowskich oraz wykrywaczy (detektorów) metalu, specjalistyczne szkolenie dla służb ochrony z samoobrony oraz obsługi elektronicznego urządzenia obezwładniającego TASER czy nawet kurs na licencję detektywa.

Nowością jest również kurs i szkolenia dla żołnierzy zawodowych „Rekonwersja”. - Zgodnie z przepisami każdemu żołnierzowi zawodowemu po zakończeniu służby przysługuje pomoc rekonwersyjna w zakresie przekwalifikowania zawodowego, która ma na celu przygotować go do podjęcia zatrudnienia poza wojskiem - wyjaśnia Jankowski.

Po zakończeniu kursu w uczestnik otrzymuje nowe uprawnienia, już jako kwalifikowany pracownik ochrony. Specjalistyczne Centrum Szkolenia SOL Portu Lotniczego Lublin powstało w 2015 roku. Do tej pory wykształciło kilkaset osób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE