Koźlarz babka. Smaczny grzyb jadalny, który rośnie tylko pod jednymi drzewami

2022-10-13 13:51
Koźlarz babka - jak go rozpoznać?
Autor: Canva / internet / fot. Wikimedia commons

Koźlarz babka lub koźlak, to niezwykle popularny w polskich lasach grzyb jadalny, którego uwielbiają grzybiarze. Jak wygląda koźlarz i gdzie można go najczęściej znaleźć w lesie? Wszystkie informacje o koźlaku znajdziecie w naszym artykule.

Koźlarz babka - jak go rozpoznać?

Koźlarz babka należy do grzybów z rodziny borowikowatych. Jak wiele naszych rodzimych grzybów także ten posiada wiele ciekawych nazw stosowanych lokalnie. I tak koźlarz babka znany jest między innymi jako kozak, koźlarek, podbrzeźniak, grzyb koźlarz, grzyb szorstko trzonowy, kozak właściwy i koźlarz różowiejący.Koźlarz to jadalny grzyb, który jest uwielbiany i ceniony przez wielu grzybiarzy. Największą popularnością cieszą się młode okazy koźlaków. Duże grzyby mają dość sztywne i włókniste trzony, dlatego to młode okazy uznaje się za najcenniejsze. Koźlarz babka nadaje się zarówno do suszenia, jak i marynowania, i duszenia.

Jak wygląda koźlarz?Koźlarze występują wielu barwach i odcieniach: od orzechowej po brunatną lub szarą. Kapelusz tych grzybów, jest półkolisty, a z czasem staje się poduszkowaty. Wierzch kapelusza jest jednolity i gładki, przy wilgotnej pogodzie powierzchnia kapelusza staje się śliska, lekko śluzowata. Na spodzie kapelusza są rurki koloru białego lub szarego (u starszych okazów). Które z łatwością można odseparować od miąższu. Miąższ tego grzyba jest biały do białokremowego, u podstawy może być białozielonkawy. Uszkodzone rurki ani miąższ nie zmieniają barwy. Trzon koźlarza jest pełny, cylindryczny zwężający się w kierunku kapelusza. Jest biały i pokryty licznymi ciemnobrązowymi do czarnych kosmkami.

Gdzie szukać koźlaków?

Koźlarz babka to grzyb, który rośnie w lasach liściastych oraz mieszanych. Czasami grzybiarze znajdują te grzyby także poza lasem. Koźlarz rośnie wyłącznie pod brzozami, tworzy bowiem z nimi mikoryzę. Jeśli macie ochotę na te grzyby to szukajcie brzóz.

  • Niejadalne grzyby podobne do koźlaka

Ten grzyb bywa mylony z podobnie wyglądającym goryczakiem żółciowym, który ma gorzki smak i jest niejadalny. Podobny do niego jest też koźlarz grabowy, ale rośnie on tylko pod grabami i jego miąższ po uszkodzeniu barwi się na kolor od brudnoróżowego do czarniawego.

  • Grzyby można bezpłatnie sprawdzić w sanepidzie

Warto pamiętać, że jeśli nie macie pewności co do zebranych grzybów, to możecie udać się do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której wasze zbiory bezpłatnie przejrzy specjalista (grzyboznawca lub klasyfikator grzybów) i nie będziecie się musieli martwić zatruciem wywołanym przez grzyby.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE