Kolejne piękne i nowe dworce w regionie. Tym razem z Świdniku i Kanie

i

Autor: PKP

Kolejne piękne i nowe dworce w regionie. Tym razem w Świdniku i Kanie

2022-11-29 14:13

Nowoczesne, komfortowe, bezpieczne, proekologiczne – takie są nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie. To kolejne obiekty w województwie lubelskim otwarte w listopadzie dla podróżnych. Zobaczcie, jak się prezentują!

– Otwarcie dworców w Świdniku i Kaniach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki staną się wizytówkami Świdnika i Kań oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworce Świdnik Miasto i Kanie to nowoczesne budynki zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiej koncepcji PKP S.A. Odznaczają się one prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Funkcjonalnie budynki są podzielone na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem.

W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono go zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części każdego z dworców mieści się niewielka przestrzeń na wynajem. Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części, zlokalizowano również stojaki rowerowe (w każdej lokalizacji pomieszczą one po 28 jednośladów) wraz ze stacjami naprawy rowerów. Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji.

W Świdniku jest ona wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze białym i melanżowo-szarym. Natomiast w Kaniach dominuje okładzina przypominająca wyglądem cegłę, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca.

Budowa nowych dworców Świdnik Miasto i Kanie kosztowała odpowiednio 5,2 mln zł brutto i 5,25 mln zł brutto.  Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A, a wykonawcą inwestycji realizowanych w formule „Projektuj i buduj” było konsorcjum firm Heli-Factor Sp. z o.o. i Merx Sp. z o.o.