Bombardowanie Gazy przez Izrael

i

Autor: ABR/YouTube/AFP Bombardowanie Gazy przez Izrael

ze świata

Kiedy skończy się wojna Izraela z Hamasem? Znamy stanowisko

2023-12-11 21:11

Izrael nie ma zamiaru pozostać na stałe w Strefie Gazy po zakończeniu wojny z Hamasem – oświadczył w poniedziałek izraelski minister obrony Joaw Galant. Podkreślił, że Tel Awiw jest otwarty na dyskusję nad alternatywnymi rozwiązaniami dotyczącymi tego, „kto będzie kontrolował palestyńskie terytorium”, o ile nie będzie to grupa wrogo nastawiona wobec Izraela.

Izrael podejmie wszelkie kroki, aby zniszczyć Hamas, ale nie mamy zamiaru pozostać na stałe w Strefie Gazy. Dbamy jedynie o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych obywateli wzdłuż granicy ze Strefą Gazy – stwierdził Galant na konferencji prasowej.

Izraelski minister przekonywał także, że Izrael jest otwarty na ewentualne osiągnięcie porozumienia ze wspieraną przez Iran organizacją Hezbollah w Libanie, pod warunkiem, że każde porozumienie będzie obejmować bezpieczną strefę wzdłuż granicy i odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa.

Będziemy mieli zdolność do destrukcyjnych działań i reakcji, ze skutkami podobnymi do tych, które widzimy w Strefie Gazy. Zakładam, że Hezbollah bierze to pod uwagę – oświadczył.

Izraelski minister dodał też, że wojna z Hamasem w Strefie Gazy zakończy się, gdy Izrael osiągnie swoje cele, pomimo widocznych nacisków międzynarodowych, aby wkrótce zakończyć „operację wojskową”.

Wojna zakończy się, gdy zostaną osiągnięte jej cele. Biorę pod uwagę wszystko, o co proszą Stany Zjednoczone, i podobnie jak wszyscy członkowie gabinetu traktuję poważnie to, co robi Ameryka – stwierdził Galant.

Odpowiadając na pytanie dotyczące potencjalnej nowej umowy z Hamasem w sprawie zakładników i zakładniczek, Galant odpowiedział:

Wierzę, że jeśli zwiększymy presję wojskową, pojawi się więcej ofert w sprawie zakładników, a jeśli będą oferty, rozważymy je.

Szef resortu obrony powiedział też, że siły Hamasu w Dżabaliji i Szejaiji w północnej Strefie Gazy są „bliskie zniszczenia”.

– Otoczyliśmy ostatnie bastiony Hamasu w Dżabaliji i Szejaiji. Te grupy uważane były za niezwyciężone i od lat przygotowywały się do walki z nami. Ale teraz są bliskie rozbicia – powiedział.

Dodał, że w ostatnich dniach setki bojowników Hamasu poddały się wojskom izraelskim, co jego zdaniem „pokazuje, co dzieje się z tą grupą terrorystyczną”.

Kto się podda, jego życie zostanie oszczędzone – zapewnił Galant i dodał, że wśród osób aresztowanych przez Siły Obronne Izraela (IDF) są bojownicy Hamasu, którzy brali udział w ataku na Izrael 7 października.

Bartosiak o sytuacji Izraela