Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Edukacja za kratami. Pięciu osadzonych obroniło prace licencjackie

2022-06-30 14:09

Jak się okazuje pobyt w więzieniu można wykorzystać na edukację. Pięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie obroniło w środę prace licencjackie z zakresu nauk o rodzinie z oceną bardzo dobrą. W środę rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zaprosił ich na drugi stopień studiów. Jakie są dalsze plany edukacji osadzonych? Zapraszamy do artykułu.

Zdobyli wyższe wykształcenie za kratkami

Pięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie obroniło w środę prace licencjackie z zakresu nauk o rodzinie z oceną bardzo dobrą. W środę rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zaprosił ich na drugi stopień studiów. Biuro prasowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przekazało w środę, że prace licencjackie osadzonych pisane pod kierunkiem ks. prof. Kalinowskiego oceniła komisja pod przewodnictwem prodziekana Wydziału Teologii ks. prof. Mirosława Brzezińskiego.

Zdaniem recenzującej prace dr Agnieszki Zaborowskiej z Wydziału Nauk Społecznych wartość merytoryczna prac nie odbiega poziomem od akademickich standardów. "Prace dotyczyły w większości rodziny" - powiedziała. Dodała, że absolwenci charakteryzują się dużą pokorą i wiedzą.

KUL poinformował, że przez trzy lata więźniowie realizowali taki sam program, jak studenci kształtujący się stacjonarnie na uniwersytecie. Publikacje naukowe były im dostarczane przez wykładowców, z którymi na bieżąco konsultowali wszelkie zagadnienia. W komunikacie zacytowano wypowiedź jednego z osadzonych, który przyznał, że uczelnia dała mu szansę na rozwój intelektualny.

"Inaczej dziś postrzegam wiele spraw, nawet jeśli chodzi o wychowanie dziecka, które czeka na mnie w domu. Mam przekonanie, że nie zmarnowałem tego czasu we więzieniu" – podkreślił. Zapowiedział rozpoczęcie studiów magisterskich w październiku.

Centrum Studiów KUL dla Osadzonych

KUL potwierdził gotowość uruchomienia naboru na drugi stopień studiów na kierunku Nauki o Rodzinie oraz z myślą o tegorocznych absolwentach przygotował specjalność animacja środowiska społecznego, która, jak wskazała uczelnia w komunikacie, jest adekwatna do potrzeb rynku pracy i uwzględnia sytuację formalno-prawną osadzonych.

W kwietniu br. KUL i Centralny Zarząd Służby Więziennej podpisali list intencyjny w sprawie uruchomienia Centrum Studiów KUL dla Osadzonych, które ma umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych. Uruchomienie ośrodka zapowiedziano na październik.

Biuro prasowe KUL przekazało w komunikacie, że od 2013 r. studia na KUL ukończyło blisko 30 osób odbywających karę pozbawienia wolności. Osiemdziesiąt procent absolwentów po opuszczeniu aresztu nie trafia już na drogę przestępczą.

W ramach okręgu lubelskiego Służby Więziennej funkcjonują trzy areszty śledcze (Krasnystaw, Lublin, Radom), siedem zakładów karnych (Biała Podlaska, Chełm, Hrubieszów, Opole Lubelskie, Włodawa, Zamość i Żytkowice) oraz cztery oddziały zewnętrzne (Zamość, Zabłocie, Radom, Pionki). Pojemność jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego wynosi 6474 miejsc zakwaterowania.