Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Edukacja za kratami. Pięciu osadzonych obroniło prace licencjackie

2022-06-30 14:09

Jak się okazuje pobyt w więzieniu można wykorzystać na edukację. Pięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie obroniło w środę prace licencjackie z zakresu nauk o rodzinie z oceną bardzo dobrą. W środę rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zaprosił ich na drugi stopień studiów. Jakie są dalsze plany edukacji osadzonych? Zapraszamy do artykułu.

Zdobyli wyższe wykształcenie za kratkami

Pięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie obroniło w środę prace licencjackie z zakresu nauk o rodzinie z oceną bardzo dobrą. W środę rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zaprosił ich na drugi stopień studiów. Biuro prasowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przekazało w środę, że prace licencjackie osadzonych pisane pod kierunkiem ks. prof. Kalinowskiego oceniła komisja pod przewodnictwem prodziekana Wydziału Teologii ks. prof. Mirosława Brzezińskiego.

Zdaniem recenzującej prace dr Agnieszki Zaborowskiej z Wydziału Nauk Społecznych wartość merytoryczna prac nie odbiega poziomem od akademickich standardów. "Prace dotyczyły w większości rodziny" - powiedziała. Dodała, że absolwenci charakteryzują się dużą pokorą i wiedzą.

KUL poinformował, że przez trzy lata więźniowie realizowali taki sam program, jak studenci kształtujący się stacjonarnie na uniwersytecie. Publikacje naukowe były im dostarczane przez wykładowców, z którymi na bieżąco konsultowali wszelkie zagadnienia. W komunikacie zacytowano wypowiedź jednego z osadzonych, który przyznał, że uczelnia dała mu szansę na rozwój intelektualny.

"Inaczej dziś postrzegam wiele spraw, nawet jeśli chodzi o wychowanie dziecka, które czeka na mnie w domu. Mam przekonanie, że nie zmarnowałem tego czasu we więzieniu" – podkreślił. Zapowiedział rozpoczęcie studiów magisterskich w październiku.

Centrum Studiów KUL dla Osadzonych

KUL potwierdził gotowość uruchomienia naboru na drugi stopień studiów na kierunku Nauki o Rodzinie oraz z myślą o tegorocznych absolwentach przygotował specjalność animacja środowiska społecznego, która, jak wskazała uczelnia w komunikacie, jest adekwatna do potrzeb rynku pracy i uwzględnia sytuację formalno-prawną osadzonych.

W kwietniu br. KUL i Centralny Zarząd Służby Więziennej podpisali list intencyjny w sprawie uruchomienia Centrum Studiów KUL dla Osadzonych, które ma umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych. Uruchomienie ośrodka zapowiedziano na październik.

Biuro prasowe KUL przekazało w komunikacie, że od 2013 r. studia na KUL ukończyło blisko 30 osób odbywających karę pozbawienia wolności. Osiemdziesiąt procent absolwentów po opuszczeniu aresztu nie trafia już na drogę przestępczą.

W ramach okręgu lubelskiego Służby Więziennej funkcjonują trzy areszty śledcze (Krasnystaw, Lublin, Radom), siedem zakładów karnych (Biała Podlaska, Chełm, Hrubieszów, Opole Lubelskie, Włodawa, Zamość i Żytkowice) oraz cztery oddziały zewnętrzne (Zamość, Zabłocie, Radom, Pionki). Pojemność jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego wynosi 6474 miejsc zakwaterowania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE