Wysokie rachunki

i

Autor: fot. Mikhail Nilov / Pexels

MPWiK chce wyższych opłat za wodę i ścieki. O ile będzie drożej?

2022-06-30 13:30

Patrząc na rachunki nie wierzycie własnym oczom? Chociaż na razie nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców Lublina to Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zwrócił się do miejskich wodociągów o uzupełnienie ich wniosku dotyczącego zmian w taryfach. Jeśli te zmiany zostaną zatwierdzone, to opłaty mogą wzrosnąć. Cennik znajdziecie w artykule.

Na razie nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zwrócił się do miejskich wodociągów o uzupełnienie wniosku dotyczącego zmian w taryfach. Jeśli zostaną zatwierdzone, to opłaty mogą wzrosnąć. Lublińskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) złożyło do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Wody Polskie dwa wnioski dotyczące taryf.

 „Jeden wniosek MPWiK dotyczący skrócenia okresu obowiązywania dotychczasowych taryf całkowicie odrzucono, bo został złożony niepotrzebnie. Z kolei drugi, dotyczący nowych taryf za wodę i ścieki, odesłaliśmy do uzupełnienia z powodu braków formalnych. Jeżeli wniosek będzie kompletny, wtedy sprawa będzie merytorycznie rozpatrywana przez naszych pracowników. Będziemy mieć na to 45 dni” – poinformował PAP rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Jarosław Kowalczyk. Zaznaczył, że „Wody Polskie przede wszystkim stoją na straży dobra mieszkańców”.

MPWiK złożyło do Wód Polskich wniosek o skrócenie obowiązujących taryf za wodę i ścieki wraz z propozycją nowych taryf w połowie czerwca. Spółka argumentowała to m.in. wzrostem cen zakupu energii elektrycznej na poziomie 369 proc.

„W ciągu roku nastąpi wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej o ponad 11 mln zł. Tak drastyczny wzrost cen zakupu energii elektrycznej nie ma pokrycia w aktualnie obowiązujących cenach i stawkach opłat” – wyjaśniła rzeczniczka MPWIK w Lublinie Magdalena Bożko.

Jak dodała, wpływ na podjęcie decyzji o podwyżkach cen dla mieszkańców Lublina miał również wzrost o 260 proc. kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych oraz rekordowy poziom inflacji w Polsce.

„Drastyczny wzrost kosztów utrzymania i eksploatacji powoduje, że spółce zaczyna brakować środków finansowych na bieżącą działalność i niezbędne inwestycje. W obecnej sytuacji geopolitycznej jest to stan niebezpieczny i niemający wcześniej precedensu” – zaznaczyła rzeczniczka.

Obecnie lublinianie płacą miesięcznie 4,04 zł za metr sześcienny wody i 5,35 zł za ścieki, co łącznie daje 9,39 zł. Według propozycji MPWiK nowe taryfy miałyby wzrosnąć do 5,26 zł za m sześc. wody i 7,04 zł za ścieżki, czyli łącznie 12,30 zł.

„Otrzymaliśmy we wtorek dwa pisma z Wód Polskich z prośbą o uzupełnienie braków formalnych we wniosku. W środę, 29 czerwca złożyliśmy, zgodnie z wezwaniem RZGW Wody Polskie, wymagane dokumenty” – wyjaśniła Magdalena Bożko.