ZUS

i

Autor: Pixabay.com

biznes

Przedsiębiorcy nie będą musieli rozliczać składek ZUS? "Chcemy wziąć to na siebie"

2024-02-11 10:21

ZUS będzie rozliczał składki za przedsiębiorców? Chce tego Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W poniedziałkowym wywiadzie dla Rzeczpospolitej mówiła o dotychczasowych dokonaniach i planach zarządzanej przez nią instytucji.

- Ważną reformą, która przygotowaliśmy kilka lat temu, a wciąż czeka na realizację, jest automatyzacja rozliczeń z firmami - powiedziała Gertruda Uścińska w rozmowie z "Rz". - Chcemy wziąć na siebie obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatników składek, zgodnie z koncepcją jednolitego pliku ubezpieczeniowego.

Prezes Uścińska wypowiedziała się również w sprawie oskładkowania umów zlecenia.

- Pełne oskładkowanie umów zlecenia to jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy - powiedziała. - Problem jest jednak szerszy niż umowy zlecenia. Chodzi o uproszczenie zasad i pozbycie się kazuistyki, która generuje niepotrzebne koszty i ryzyko dla osób ubezpieczonych, płatników składek i instytucji państwowych.

Jej zdaniem trzeba też zagwarantować pełniejszą ochronę socjalną dla 1,2 mln takich osób.

- Niezmiennie uważam, że należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych, gdy dana osoba wykonuje kilka rodzajów aktywności zarobkowej, np. jednocześnie pracuje na etacie i na zleceniu, łączy etat lub zlecenie z prowadzeniem firmy albo wykonuje kilka umów zlecenia - wskazała szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodała, że mowa w większości o osobach powyżej 40. roku życia, które płacą składkę tylko z jednego tytułu, zwykle od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a dochody z pozostałych stosunków prawnych są wielokrotnie wyższe. Zastrzegła przy tym, że wcale nie chodzi o najmniej zarabiających.

- Bez zmian ludzie nie będą mogli liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty - podkreśliła.

Na pytanie "Rzeczpospolitej", czy powinno nastąpić cofnięcie reformy składki zdrowotnej, prezes ZUS wskazała, że dostępne są różne kierunki zmian, od drobnych korekt po fundamentalne reformy, włącznie z ujednoliceniem różnych danin publicznoprawnych.

- To poważna decyzja, która należy do polityków. Ważne, aby w wyniku zmian doszło do uproszczenia, które odczuliby przedsiębiorcy. Jako wykonawca obecnych przepisów Zakład zaproponował działania prawne i organizacyjne, które by ten proces uprościły, uporządkowały, zautomatyzowały - powiedziała Uścińska.

ZOBACZ TEŻ: Najczęściej nadawane imiona w Łodzi 2023

Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w woj. lubelskim o pełnym zwolnieniu ze składek