Polen, Ghetto Litzmannstadt, Bewohner

i

Autor: commons.wikimedia.org/ Bundesarchiv, Bild 101III-Schilf-002-30 / Schilf / CC-BY-SA 3.0 /zdjęcie ilustracyjne Getto Litzmannstadt, zgromadzenie dzieci na Sulzfelder Straße (Wojska Polskiego) przy Blechgasse (Obrońców Westerplatte).

Na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi powstaje Muzeum Dzieci Polskich

2022-12-29 13:10

Na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi wkrótce rozpocznie się budowa siedziby Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował o podpisaniu aktów notarialnych, dotyczących zakupu nieruchomości pod utworzenie stałej siedziby muzeum w Łodzi oraz oddziału w Dzierżąznej.

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zostało właścicielem dwóch budynków, mieszczących się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Jak poinformował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, podpisano trzy akty notarialne dotyczące zakupu nieruchomości pod utworzenie siedziby stałej w Łodzi oraz oddziału muzeum w Dzierżąznej niedaleko Łodzi przekazanej przez gminę Zgierz.

- Wypełniliśmy obowiązek dotyczący naszej pamięci o niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci, pamięci o tym przeklętym miejscu - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. - Miasto Łódź zobowiązało się do przekazania trzech działek, które są konieczne, aby instytucję zlokalizować na terenie dawnego obozu i w kolejnych etapach inwestycji budować tam już muzeum. Mam nadzieję, że szybko zostaną wyremontowane te dwie nieruchomości i pierwsza wystawa stała będzie zorganizowana już w nowej lokalizacji.

Jedną z nieruchomości jest tzw. Verwaltung przy ul. Przemysłowej 34. Budynek dawnej komendantury obozu będzie miejscem przeznaczonym do ekspozycji stałej. Druga nieruchomość mieści się przy ul. Przemysłowej 29. W jej pobliżu znajdował się obozowy karcer.

- Dla ocalałych niezwykle istotne jest to, aby stała siedziba muzeum była zlokalizowana w miejscu funkcjonowania niemieckiego obozu dla polskich dzieci. Ku przestrodze dla przyszłych pokoleń – zaznacza dyrektor Muzeum Dzieci Polskich, dr Ireneusz Piotr Maj.

Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci utworzono 1 grudnia 1942 roku na terenach wyodrębnionych z Litzmannstadt Ghetto. Okupanci więzili tam dzieci i młodzież polską od 2. do 16. roku życia, ale z relacji więźniów wynika, że Niemcy przetrzymywali tu nawet kilkumiesięczne niemowlęta. Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, niewolniczo pracowały i były torturowane. Szacuje się, że przez obóz przeszło ok. 3 tys. dzieci, a kilkaset dzieci straciło w obozie życie.

W czerwcu 2021 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem i Instytutem Pamięci Narodowej powołali Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Ma ono upowszechnić wiedzę o osadzonych w niemieckim obozie. Muzeum funkcjonuje w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90 w Łodzi. Wkrótce ma rozpocząć się budowa siedziby placówki na terenach dawnego obozu na Bałutach, a jej częścią będą zakupione nieruchomości.

Wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego sygnału