Emeryci rezygnują z trzynastek i czternastek. Dzięki temu dostają więcej pieniędzy

i

Autor: pixabay,pexels

Emerytury

Emeryci rezygnują z trzynastek i czternastek. Dzięki temu dostają więcej pieniędzy

2023-09-27 15:27

Emeryci, którzy rezygnują ze świadczeń emerytalnych, w tym także 13. i 14. emerytury, na rzecz dalszej pracy zarobkowej i możliwości skorzystania z PIT 0, wychodzą na tym korzystniej finansowo. Z takiej opcji skorzystało ponad 130 tys. seniorów. Zobacz, ile można zyskać na takim rozwiązaniu.

PIT 0 dla seniora

Od początku 2022 roku obowiązuje zerowy PIT dla seniorów. To opcja skierowana do osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale chcą nadal pracować. Dzięki temu rozwiązaniu, seniorzy nie płacą podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej (umowa o dzieło nie jest zaliczana) oraz zasiłków macierzyńskich do kwoty 85 528 zł rocznie.

Dodatkowo pracujący seniorzy, rozliczający się według skali podatkowej, płacą podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). Warunkiem jednak skorzystania z zerowego PIT jest rezygnacja ze świadczeń emerytalnych

Jak podaje Ministerstwo Finansów, z takiej możliwości skorzystało w 2022 roku ponad 130 tys. seniorów. Pozostali pracujący emeryci nie korzystają z zerowego PIT i tym samym pobierają emeryturę. 

Czy zerowy PIT opłaca się seniorom?

Nie każdemu seniorowi będzie się jednak opłacała dalsza praca na zerowym PIT kosztem 14 emerytur w roku. Kluczowe znaczenie ma wysokość pensji, którą senior może otrzymywać po przekroczeniu wieku emerytalnego. 

Dziennik "Fakt" przygotował zestawienie, dzięki któremu seniorzy mogą sprawdzić, co się bardziej opłaca - przejście na emeryturę z możliwością otrzymywania trzynastki i czternastki, czy dłuższa aktywność zawodowa i PIT 0.

Okazuje się, że w przypadku niskiej pensji seniorom lepiej opłaca się przejście na emeryturę i pobieranie 14 wypłat z ZUS w ciągu roku. Jednakże w przypadku pensji przekraczającej 6 tys. złotych brutto, korzystniejsza jest rezygnacja ze świadczeń, łącznie z 13. i 14. emeryturą

Z wyliczeń Faktu wynika, że senior, którzy otrzymywałby pensję w wysokości 4 tys. złotych brutto, w skali roku na zerowym PIT zyskałby tylko 1008 złotych, zaś na 13. i 14. emeryturze mógłby zyskać maksymalnie 2890 złotych.

Jednakże już zarobki w kwocie 6000 złotych brutto, przyniosłyby roczny zysk z zerowego PIT w wysokości 3493 zł, zaś maksymalny zysk z 13. i 14. to wciąż 2890 zł, przy czym nie uwzględniono, że 14-tka jest obniżana po przekroczeniu limitu 2900 zł brutto emerytury wedle zasady złotówka za złotówkę. Seniorzy którzy otrzymują 4438,44 zł brutto emerytury nie mogą liczyć na 14. emeryturę.  

Im wyższa pensja pracującego seniora, tym (do pewnego pułapy) więcej można zyskać na PIT 0. W przypadku pensji na poziomie 7 tys. zł, roczny zysk z zerowego PIT to 4740 zł. 

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE