Emerytura

i

Autor: Marek BAZAK/East News

Emerytura

Kobiety z tego rocznika dostaną emeryturę wyższą o kilkanaście procent. Wystarczy jeden wniosek

2024-04-15 10:56

Kobiety urodzone w określonym roku mogą skorzystać z możliwości zwiększenia swoich świadczeń emerytalnych. Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Osoby uprawnione do tego świadczenia to emerytki, które wcześniej otrzymywały środki z systemu "okresowych emerytur kapitałowych".

Wyższa emerytura dla kobiet z tego rocznika

Kobiety urodzone między marcem a czerwcem 1956 roku mają powód do zadowolenia - ZUS wypłaci im wyższą emeryturę. Jak informuje Rzeczpospolita, możliwość otrzymania wyższego świadczenia wynika ze zmian w przepisach dotyczących OFE oraz jest pokłosiem obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku. 

Szansę na wyższe świadczenie mają kobiety, które pobierały okresowe emerytury kapitałowe. Żeby otrzymać dodatkowe środki, wystarczy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek. 

- Urząd przeliczy emerytury wszystkim kobietom, które przeszły na okresową emeryturę kapitałową w wieku 60 lat i ukończą w 2023 r. 67 lat – mówił Rzeczpospolitej dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspert zachęcał jednak, by złożyć w ZUS wniosek jeszcze w lutym, ponieważ przeliczenie było korzystniejsze ze względu na waloryzację. Emerytura kobiet urodzonych między 1 marca a 30 czerwca 1956 roku może być wyższa nawet o kilkanaście procent

Okresowa emerytura kapitałowa - co to takiego?

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku oraz:

  • należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE),
  • ukończyły 60 lat (powszechny wiek emerytalny dla kobiet),
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
  • mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym kobieta miała przyznaną emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.

ZUS przyznaje okresową emeryturę kapitałową od dnia, w którym kobieta przechodzi na emeryturę na nowych zasadach wypłacaną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana razem z "normalną" emeryturą.

Co trzeba zrobić, aby dostać okresową emeryturę kapitałową? Trzeba mieć odpowiednia sumę środków na subkoncie w ZUS, która powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Oznacza to, że jeżeli ta kwota jest niższa, to kobiecie nie przysługuje świadczenie. Od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego wynosiła 5128,80 zł (20 x 256,44 zł).

Jeżeli kobieta ma za mało środków na subkoncie i z tego powodu nie otrzyma okresowej emerytury kapitałowej, to środki z subkonta będą doliczone do podstawy, od której ZUS oblicza emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Do kiedy przysługuje okresowa emerytura kapitałowa?

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje kobiecie do dnia poprzedzającego dzień, w którym osiągnie powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny (czyli 65 lat). Jeśli prawo wygaśnie wcześniej, to w dniu ukończenia 65 lat ZUS z urzędu ponownie ustalimy wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Świąteczne nawyki zakupowe Polaków. Sprawdź, jakim Mikołajem jesteś!
Listen on Spreaker.