Dodatek węglowy. Zmiany w ustawie zabolą wnioskujących. "Jeden adres, jeden dodatek węglowy 3 tys. złotych"

2022-10-06 15:23
Dodatek węglowy
Autor: pixabay Dodatek węglowy

Dodatek węglowy do zmiany! Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z samorządowcami opracowało poprawki do ustawy o dodatku węglowym, aby zapobiec nadużyciom przy składaniu wniosków. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie zasady - jeden adres, jeden dodatek węglowy 3 tys. złotych. Poprawki zostały przegłosowane przez Sejm i weszły w życie 20 września.

Dodatek węglowy: zmiany w ustawie będą dotkliwe dla wnioskujących

Zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z samorządowcami opracowało poprawki do ustawy o dodatku węglowym, aby zapobiec nadużyciom przy składaniu wniosków. Wszystko przed luki w przepisach, które pozwalają na otrzymanie znacznie wyższej kwoty pieniędzy niż zakładali ustawodawcy.

Zgodnie z pierwotnymi przepisami każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne, mogło otrzymać dodatek węglowy. Taki zapis spowodował "rozmnożenie" gospodarstw domowych w Polsce. W niektórych gminach ilość wniosków o dodatek węglowy nawet dwukrotnie przekraczała ilość gospodarstw domowych. Pisaliśmy także o fikcyjnych separacjach małżeństw oraz o nagłym usamodzielnianiu się dzieci, mieszkających z rodzicami. Wszystko po to, aby otrzymać więcej pieniędzy od rządu. Samorządowcy już w sierpniu informowali rząd o lukach w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć. Teraz rządzący doszczelnili przepisy. 

Jakie zmiany w dodatku węglowym wprowadzono?

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa już na początku września zapowiadała zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Szefowa MKiŚ przekazywała, że resort razem z samorządami pracuje nad eliminacją nadużyć w zakresie składania wniosków. Jak mówiła, niektóre gminy zauważały, że liczba wpływających wniosków jest wyższa niż liczba gospodarstw domowych.

- W ustawie znajdzie się zapis doprecyzowujący – jedno gospodarstwo domowe, to jeden adres. Niekoniecznie kocioł - zapowiadała minister. Jak dodała, "jedno mieszkanie, jeden adres, jeden dodatek 3 tys. zł".

Jeszcze przed wystąpieniem minister w radiu, Dziennik Gazeta Prawna informował o zmianach, które planuje wprowadzić rząd do ustawy o dodatku węglowym. DGP dotarł do treści propozycji nowelizacji ustawy i zapowiadał nie tylko wprowadzenie zasady - jeden dodatek dla wszystkich gospodarstw mieszkujących pod tym samym adresem, ale także wydłużenie terminu rozpatrywania wniosku z 30 do 60 dni oraz możliwość weryfikacji złożonych wniosków w oparciu o wcześniej złożone dokumenty - m.in. deklaracją śmieciową, wniosek o 500 plus.

Dziennikarze informowali także, że w razie wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych we wniosku, urzędnicy będą mogli przeprowadzić kontrole. Najprawdopodobniej do tego zadania zostaliby skierowani kominiarze, którzy przeprowadzają okresowe kontrole. Ważną zmianą, o której pisał GDP, jest także brak możliwości aktualizacji wniosków składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Co, jeśli już złożyło się więcej wniosków dotyczących jednego adresu? Jak informował DGP, pieniądze byłyby wtedy przyznane osobie, która wnioskowała jako pierwsza.  

Dodatek węglowy. Nowelizacja ustawy przegłosowana przez Sejm

Wiele osób zastanawia się, kiedy rząd wprowadzi zmiany do ustawy do dodatku węglowym. W piątek, 2 września, rzecznik rządu Piotr Müller zorganizował konferencję prasową w tej sprawie. Przedstawiciele rządu pytani byli, kiedy można spodziewać się uszczelnienia ustawy dotyczącej dodatku węglowego, aby nie dochodziło do nadużyć polegających na tym, że kilka osób składa wnioski w jednym gospodarstwie domowym.

"Docierały do nas takie sygnały. Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizowało te kwestie i dzisiaj w czasie tego posiedzenia Sejmu zostanie przedstawiona poprawka, która mogłaby wyjaśniać wątpliwości w tym zakresie" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Podkreślił, że "nie chodzi o zawężanie pomocy, bo pomoc zostaje taka sama, czyli na gospodarstwo domowe, lokal, pomoc będzie taka sama. Krótko mówiąc, jeżeli mamy tego bliźniaka, w którym są dwie rodziny, dwa osobne lokale formalnie, ale mają jeden piec, no to będą mogły skorzystać z pomocy, natomiast docierały do nas takie sygnały, że niektórzy zgłaszają klika rodzin w jednym miejscu, jako osobne gospodarstwa i te praktyki chcemy uściślić w tej ustawie i dzisiaj ta poprawka będzie zgłoszona".

W piątek wieczorem poprawki zostały przegłosowane przez Sejm. Ustawa następnie została skierowana do Senatu, a później do prezydenta. Wymienione wyżej poprawki do ustawy weszły w życie 20 września. 

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE