Dodatek węglowy online 2022 - do kiedy można składać? Wniosek do pobrania za darmo

i

Autor: canva.com / gov.pl Dodatek węglowy online 2022 - do kiedy można składać? Wniosek do pobrania za darmo

Do kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy? Uwaga! To ostatnia szansa!

2022-11-30 15:47

Termin składania wniosku o dodatek węglowy upływa już 30 listopada! Dodatek w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Wniosek o dodatek węglowy należy złożyć w urzędzie gminy. W Łodzi można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP, pocztą tradycyjną oraz bezpośrednio w jednym z czterech punktów stacjonarnych przygotowanych przez miasto.

Termin składania wniosku o dodatek węglowy

30 listopada upływa termin składania wniosku o dodatek węglowy. Wnioski o dodatek węglowy można składać osobiście w urzędzie gminy, pocztą tradycyjną bądź elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. W Łodzi wniosek można złożyć bezpośrednio przy ul. Urzędniczej 45, al. Politechniki 32, ul. Drewnowskiej 5 i ul. Piotrkowskiej 110. Wzór wniosku jest jednolity dla całej Polski.

We wniosku o dodatek węglowy należy podać m.in. dane wnioskodawcy, czyli imię i nazwisko, numer PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania, informację o źródle ogrzewania na paliwo stałe, adres mailowy, na który zostanie wysłana informacja o przyznaniu dodatku węglowego oraz numer konta, na który zostaną przekazane pieniądze w ramach tego świadczenia.

Dodatek węglowy: 3 tys. zł dla gospodarstw domowych

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Mogą się o niego starać osoby, które ogrzewają lokal kotłem, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym, o ile urządzenia te są zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Dodatek węglowy nie jest uzależniony od kryteriów dochodowych i mogą się o niego starać gospodarstwa, które już wcześniej zakupiły węgiel. Według obowiązujących od 3 listopada przepisów, można otrzymać dodatek węglowy bez wcześniejszego zgłoszenia pieca węglowego w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dodatek węglowy. Komu przysługuje?

Dodatek węglowy jest przyznawany ze względu na źródło ciepła, co oznacza, że na jeden adres można otrzymać kilka dodatków węglowych. Pieniądze otrzymają gospodarstwa domowe, mieszkające pod jednym adresem, a korzystające z różnych źródeł ogrzewania. Istnieje także możliwość wypłaty dodatków węglowych dla rodzin współdzielących piec i mieszkających pod jednym adresem, lecz w różnych lokalach i tworzących odrębne gospodarstwa domowe.

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE