Ośrodek kuratorski w Lesznie

i

Autor: TS Ośrodek kuratorski w Lesznie

To miejsce dla trudnej młodzieży. W Lesznie powstał Ośrodek Kuratorski

2023-02-10 15:07

Do Ośrodka Kuratorskiego przychodzi młodzież z nakazem sadowym. To osoby w wieku od 13 do 17 lat. Gdyby nie ośrodek, musieli by przebywać w miejscach zamkniętych. Placówka mieści się przy ulicy Chrobrego w Lesznie i działa od kilku dni.

Ośrodek Kuratorski mieści się w Lesznie na roku ulic Chrobrego i Krótkiej

Ośrodek Kuratorski działa w Lesznie od początku lutego. Jego siedziba na rogu ulic Chrobrego i Krótkiej jest charakterystyczna. Na szybie lokalu, gdzie niedawno funkcjonował komis GSM, widniej wielka naklejka z napis OK.

Ośrodek kuratorski w Lesznie

i

Autor: TS Ośrodek kuratorski w Lesznie

Obecnie do Ośrodka Kuratorskiego przychodzi na zajęcia 9 osób. Maksymalnie ma być ich 15. Placówkę finansuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Lokal udostępniło miasto Leszno.

Kto może uczestniczyć w zajęciach w Ośrodku Kuratorskim w Lesznie?

Ośrodek Kuratorski to placówka resocjalizacyjna dla młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat - mówi Michał Domagała, kierownik ośrodka.

Do ośrodka przychodzą młodzi ludzie, którzy z jakiś powodów mieli sprawę sądową. Mógł to być czyn karalny lub demoralizacja, np. nierealizowanie obowiązku szkolnego, nie wracanie na noc do domu, picie alkoholu, palenie papierosów i podobne rzeczy. Ośrodek ma funkcję resocjalizacyjną, ale jest o tyle lepszy od zamkniętego ośrodka, że młodzież zostaje w swoim środowisku, w swoich domach i jedynie muszą się stawiać popołudniami na zajęciach.

Do Ośrodka Kuratorskiego młodzi ludzie muszą przychodzić od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:30 do 19:30. Na miejscu biorą udział w różnych zajęciach i warsztatach.

Jak wygląda resocjalizacja młodzieży w Ośrodku Kuratorskim w Lesznie?

Zaczynamy od odrabiania lekcji i zadań, na nauce. Młodzież ma do tego stworzone w ośrodku warunki. Jest stanowisko komputerowe, biurko, dostęp do internetu. Na miejscu pomagają wychowawcy. Druga rzecz to nauka samodzielności. mamy kuchnie, w której młodzież samodzielnie przygotowuje posiłki. Sprzątają po sobie. Poza tym są zajęcia socjoterapeutyczne. jest tez przestrzeń na swobodę, czyli zwykłą rozmowę, pogranie w piłkarzyki, w ping-ponga, czy gry planszowe - dodaje Michał Domagała.