Wielka powódź w Krakowie w ubiegłym wieku. Zobaczcie te archiwalne zdjęcia! [GALERIA]

2020-06-30 12:45 NM

Wielu pamięta powódź w Krakowie, która miała miejsce 10 lat temu. Jednak nie tylko wtedy "wielka woda" zalała stolicę Małopolski. Z powodzią mieszkańcy walczyli też m.in. w latach 30. XX wieku. Wtedy również sytuacja nie wyglądała ciekawie.

W 2010 roku aż 70 proc. woj. małopolskiego została dotknięta powodzią. W wielu miejscach sytuacja była naprawdę poważne. Wały powodziowe zostały uszkodzone w 96 miejscach. Tylko podczas I fali powodziowej w samym Krakowie ewakuowano 136 osób. W całej Małopolsce około 4000.

W Krakowie ze względu na falę powodziową, 18 maja 2020 zamknięto most Dębnicki. Poziom wody w Wiśle był tak wysoki, że prześwit pomiędzy lustrem wody a przęsłami zniknął. Obawiano się, że zostanie on przerwany. Zamknięty został też most Nowohucki oraz stopień wodny Dąbie.

II fala powodziowa nastąpiła w czerwcu. Nie była już na szczęście tak poważna, jak miesiąc wcześniej. W wielu miejscach rzeka wystąpiła z rzek, ogłoszono też alarmy przeciwpowodziowe.

Jednak "wielka woda" nawiedzała Kraków też wcześniej. I nie mamy na myśli tu powodzi z 1997 roku. W latach 30. bowiem stolica Małopolski również zmagała się z powodzią. Dowodem tego są archiwalne zdjęcia. Specjalnie dla Was zebraliśmy je w galerii. Koniecznie ją zobaczcie!

Pogodowa katastrofa w Małopolsce. Tak wyglądało gradobicie pod Krakowem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.