TikTok

i

Autor: Pixabay

WIADOMOŚCI

Unia Europejska wchodzi na wojenną ścieżkę z TikTokiem? Politycy chcą zbanować platformę: "Uzależnia jak papierosy"

2024-04-24 10:56

Unia Europejska bierze pod lupę TikToka. Działania europarlamentarzystów wobec jednego z najpopularniejszych mediów społecznościowych wzbudziła zapowiedź platformy, która planuje wypuścić nową TikToka - Lite. Politycy chcą jej zakazać, argumentując, że media społecznościowe uzależniają jak papierosy. Właściciele platformy mają niewiele czasu na obronę.

TikTok Lite. Nowa wersja popularnej platformy

TikTok to obecnie jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych. Serca internautów podbiła swoją formą — w przeciwieństwie do Instagrama czy Twittera, można na nim publikować tylko krótkie filmy. Obecnie jej twórcy przygotowują nową wersję aplikacji, Lite. Dzięki niej użytkownicy, łączący się z sieciami 2G lub 3G będą mieli łatwiejszy dostęp do zamieszczanych na niej treści oraz zyskają dostęp do dłuższych nagrań wideo.

— Dołącz do społeczności TikTok Lite, aby zacząć odkrywać różnorodne filmy, śledzić swoich ulubionych twórców i tworzyć wyjątkowe treści! TikTok Lite jest przeznaczony dla użytkowników, którzy mają mniej niż 2 GB pamięci RAM, ograniczoną ilość danych lub łączą się z sieciami 2G lub 3G. Oferuje dostosowane rozwiązanie, które pozwala sprostać konkretnym wyzwaniom twórców, zapewniając bezkompromisowe doświadczenie TikTok — czytamy w opisie platformy na Google Play.

Unia Europejska zablokuje możliwość korzystania z TikTok Lite

Chociaż nowa wersja TikToka jest już gotowa, jej twórcy stanęli przed poważnym wyzwaniem, ponieważ Unia Europejska chce zablokować możliwość z jej korzystania na terenie państw członkowskich. Europarlamentarzyści argumentują, że decyzja ma na celu dobro dzieci, zaś nowa aplikacja może "uzależniać jak papierosy". W związku z tym zwrócono się do twórców TikToka, żądając przedstawienia dowodów na to, że platforma ma odpowiednie zabezpieczenia przed szkodliwymi treściami.

QUIZ: "Poranek kojota". Jak dobrze pamiętasz tę kultową produkcję?

Pytanie 1 z 10
Jak miała na imię siostra Noemi?
Kadr z filmu Poranek kojota

Jak poinformował "The Guardian", jeśli Unia Europejska faktycznie zablokuje możliwość korzystania z niej wersji TikToka, będzie to pierwszy raz, kiedy skorzysta z nowych uprawnień, umożliwiających nałożenie sankcji na platformy społecznościowe. Nowe prawo obowiązuje od sierpnia 2023 roku i wynika z Ustawy o Usługach Cyfrowych (DSA). Thierry Breton, komisarz do spraw cyfrowych UE, przekazała na Twitterze, że obawy o dobro dzieci są uzasadnione, tak jak podejrzenia o to, że TikTok jest uzależniający i toksyczny.

— Podejrzewamy, że TikTok Lite jest toksyczny i uzależniający, zwłaszcza dla dzieci. Jeśli TikTok nie przedstawi przekonujących dowodów bezpieczeństwa — czego do tej pory nie zrobił — jesteśmy gotowi uruchomić DSA środki tymczasowe, w tym zawieszenie "programu nagród" TikTok Lite — przekazała Thierry Breton na Twitterze.

TikTok i Unia Europejska. Rozmowy się odbyły, ale wątpliwości zostały

W poniedziałek, 22 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Unii Europejskiej oraz TikToka. Niestety, zdaniem polityków i ekspertów, przedstawiciele platformy nie wskazali wystarczających argumentów za tym, że medium jest bezpieczne dla najmłodszych. Zwrócono uwagę także na fakt, że platforma zachęca do spędzania w niej czasu poprzez rozdawanie nagród, co może być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci.

— Mimo że pierwsza sprawa jest w toku, TikTok zdecydował się uruchomić TikTok Lite, który pod łaskawą obietnicą pozwalania na oglądanie filmów... tworzy zachęty finansowe do spędzania więcej czasu na telefonie — przekazał "The Guardian".

Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie. Wielkie otwarcie obiektu po zimie:

Pogrzeb tiktokera