Górale protestują przeciwko odwołaniu sezonu zimowego. Jest specjalny apel do rządu!

2020-11-23 15:17
narty
Autor: Pixaby Co dalej z sezonym zimowym? Górale nie zgadzają się na obostrzenia rządu

Co dalej ze zbliżającym się sezonem zimowym? Rząd najpierw nakłada obostrzenia, zmienia termin ferii, a później zapewnia, że wypracował rozwiązania. Jak więc będzie wyglądać sezon zimowy? Czy będzie można pojechać na narty? Więcej przeczytacie na eska.krakow.pl.

Sezon zimowy 2020/2021 w dobie pandemii koronawirusa

Nie milkną echa sobotniej konferencji rządu. Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił wtedy etapy luzowania obostrzeń w Polsce. Dodatkowo zapowiedział też zmiany w kwestii ferii zimowych 2021. Te mają odbyć się w dniach 4-17 stycznia. Nie będzie jednak podziałów na województwa. Wspomniana przerwa edukacyjna dotyczyć będzie wszystkich uczniów w kraju. Co więcej, zamknięte mają być hotele i pensjonaty, by dzieci ferie spędziły w domach.

Oliwy do ognia dodał wiceminister Jarosław Gowin. W rozmowie z Polsatem News stwierdził, że zamknięte będą również stacje narciarskie.

Co dalej z sezonem zimowym? Branża apeluje o zmiany

Decyzja rządu ogromnie poruszyła przedsiębiorców. Ci nie zgadzają się m.in. z zamknięciem hoteli, stoków narciarskich, czy zmiany w feriach zimowych. W poniedziałek, 23 listopada odbyła się specjalna konferencja, na której przedstawicie różnych branż, apelowali o przemyślenie spraw związanych z sezonem zimowym. Przedstawili również swoje propozycje:

  • Wydłużenie ferii zimowych do 10 tygodni - rozłożenie ruchu turystycznego
  • Otwarcie m.in. hoteli, wyciągów i basenów termalnych w najwyższym reżimie sanitarnym

Jak podkreślają przedstawiciele branży turystycznej, obostrzenia wprowadzone przez rząd mogą oznaczać upadek wielu firm.

Jeżeli nie zmieni się ta decyzja, możemy spodziewać się ogromnych strat. Nie starczą środki pomocowe, które zostały uruchomione wiosną. Już niektóre firmy padły. Niektóre są już na skraju bankructwa, nie jesteśmy w stanie utrzymać firm - mówi Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Trudną sytuację podkreślają także instruktorzy narciarstwa.

Według moich ocen to jest ponad 20 tys. ludzi, instruktorów, którzy pracują i żyją wielokrotnie tego. Jako instruktorzy jesteśmy w stanie też mieć duży wpływ na to, w jaki sposób ludzie mogliby cieszyć się śniegiem i nartami - mówi Artur Wysokości ze Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa.

Sezon narciarski i ferie zimowe jednak na innych zasadach? Wicepremier Gowin daje światełko w tunelu

Czy rząd zmieni plany co do sezonu zimowego i ferii? Poniedziałkowym popołudniem wicepremier Jarosław Gowin opublikował na Twitterze informację, że są prowadzone rozmowy z branżą narciarską ws. wypracowania protokołu sanitarnego. Dodał na końcu optymistycznie, że wkrótce będzie mógł ogłosić dobre wieści dla narciarzy.

Posłuchaj o niedomykalności zastawki trójdzielnej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE