To już pewne! Będzie dodatkowa niedziela handlowa. Zakupy zrobimy też 6 grudnia

2020-12-04 10:01
Niedziela handlowa 6 grudnia. Czy będzie można zrobić mikołajkowe zakupy? Jest projekt ustawy
Autor: Pixaby Niedziela handlowa 6 grudnia. Czy będzie można zrobić mikołajkowe zakupy? Jest projekt ustawy

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Z taką propozycją wyszedł wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodatkowa niedziela handlowa zostaje wprowadzona m.in. ze względów bezpieczeństwa. Sklepy będą otwarte dodatkowo 6 grudnia.

Spis treści

  1. Niedziele handlowe w grudniu
  2. Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. Jest projekt ustawy
  3. 6 grudnia w niedzielę zrobimy mikołajkowe zakupy. Rząd przyjął projekt
  4. Otwarcie galerii handlowych 28 listopada. Premier przedstawił etapy znoszenia obostrzeń
  5. Zakaz handlu w niedziele i święta

Niedziele handlowe w grudniu

Przypomnijmy, że pierwotnie zakładano dwie niedziele handlowe w grudniu 2020:

  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa rząd zaproponował, by wprowadzić dodatkową niedzielę handlową. Dzięki temu ruch w sklepach zostałby znacznie rozładowany. Jak wiadomo, w okresie świątecznym, ludzie bardzo często odwiedzają placówki handlowe.

Dlaczego warto montować czujki czadu?

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. Jest projekt ustawy

O możliwości wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu poinformował jeszcze w listopadzie na konferencji szef MRPiT Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, rząd poważnie zastanawia się nad takim rozwiązaniem. Zostały już też przeprowadzone rozmowy ze związkami zawodowymi, które również popierają ten pomysł.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rzeczywiście stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, ale i ze względów gospodarczych warto rozważyć, by przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową - powiedział Gowin na sobotniej konferencji prasowej.

6 grudnia w niedzielę zrobimy mikołajkowe zakupy. Rząd przyjął projekt

O tym, że niedziela 6 grudnia ma być handlową zapisano w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Projekt został już przegłosowany przez sejm, bez poprawek przyjął go też senat. Teraz czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta, który wydaje się jedynie formalnością.

Otwarcie galerii handlowych 28 listopada. Premier przedstawił etapy znoszenia obostrzeń

To nie jedyne zmiany w handlu, które czekają nas w najbliższym czasie. W sobotę, 28 listopada otwarte zostały galerie. Te muszą działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Warunkiem działania placówek jest dyscyplina każdego sklepu. Premier zapowiedział również liczne kontrole galerii handlowych.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Obowiązkowo musimy tam zasłaniać nos i usta.

Więcej o etapach znoszenia obostrzeń w Polsce:

Koronawirus: Jak będą znoszone obostrzenia w Polsce? Premier przedstawił plan

Zakaz handlu w niedziele i święta

Zakaz handlu w niedziele i święta obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Wyłączone z niego są m.in. stacje benzynowe, kwiaciarnie, czy sklepy z prasą. Za złamanie zakazu grozi od 1 tysiąca do 100 tysięcy zł, a nawet kara ograniczenia wolności.

Posłuchaj o alergii pokarmowej u dzieci. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE