drukarka 3d

i

Autor: Dominika Baraniec

Nowe laboratorium z drukarkami 3D na AGH. Można z nich korzystać zdalnie

2021-01-20 16:06

Można tam wydrukować przedmioty codziennego użytku, poznać właściwości produktów i nauczyć się obsługi nowoczesnego sprzętu. Na Akademii Górniczo-Hutniczej otwarto największą pracownię z drukarkami 3D. Teraz studenci mogą uczyć się projektowania.

W nowej pracowni jest szesnaście drukarek 3D. W inżynierskim laboratorium studenci będą mogli korzystać nie tylko z nowoczesnego sprzętu, ale też oprogramowania, które sprawdzi wpływ projektowanego produktu na środowisko naturalne.

Najpierw ten produkt trzeba będzie zaprojektować, później jest wytwarzany. Następnie produkt jest użytkowany i na końcu powinien być w odpowiedni sposób zutylizowany. Mając informacje, już na etapie projektowym, o łącznym śladzie węglowym lub wodnym; jesteśmy w stanie dokonać właściwych wyborów, co do technologii wytwarzania. Dzięki temu eliminujemy zły wpływ na środowisko - mówi Marek Dudek dziekan wydziału zarządzania na AGH w Krakowie.

Każde stanowisko wyposażone jest w stację roboczą, a także w kamerę, dzięki której możliwe jest zdalne śledzenie postępów w powstawaniu projektu. Laboratorium przeznaczone jest przede wszystkim na potrzeby zajęć dydaktycznych na dwóch przedmiotach inżynierskich.

Mamy obudowę drukarki w ramach której znajduje się obszar do drukowania. To jest takie puste miejsce z podstawką. Sam druk wygląda w ten sposób, gdzie mam produkt, który jest za pomocą specjalnej głowicy przetapiany. Przez odpowiednie ruchy tworzony jest model - opisuje Marek Dudek.

Gdyby ktoś chciał pozyskać model cyfrowy danego przedmiotu, to można go zeskanować i dzięki temu oszczędzić czas na projektowanie. Podobnie jest w drugą stronę. Gdy mamy projekt i chcemy materialnie zobaczyć jak coś wygląda.

Gdy zaginęły, były jeszcze dziećmi. Od lat trwają poszukiwania tych kobiet
Sonda
Czy boisz się, że koronawirusem może Cię zarazić lekarz?