Maseczki z zakładach pracy. Rząd opublikował rozporządzenie. Jest zmiana!

2020-12-02 13:19
Maseczki obowiązkowe w zakładach pracy. Musimi je też mieć na stołówce lub w warsztacie
Autor: Pixaby Maseczki obowiązkowe w zakładach pracy. Musimi je też mieć na stołówce lub w warsztacie

Rząd opublikował rozporządzenie dotyczące obowiązkowego noszenia maseczek w pracy. W ostatniej chwili naniósł jednak do niego poprawki. To pracodawca będzie decydować, czy zasłanianie ust i nosa w miejscu, w którym przebywa więcej niż jedna osoba jest konieczne. Wcześniejszy zapis odgórnie nakazywał takie działanie.

Spis treści

 1. Maseczki obowiązkowe w pracy. Jest nowe rozporządzenie
 2. Maseczki w pracy obowiązkowe. Są jednak zmiany w rozporządzeniu
 3. Kto nie musi nosić maseczki w zakładach pracy?
 4. Co grozi za brak maseczki w pracy?
 5. Obowiązek zakrywania ust i nosa. Gdzie musimy mieć maseczkę?

Maseczki obowiązkowe w pracy. Jest nowe rozporządzenie

O obowiązku noszenia maseczek lub przyłbicy w zakładach pracy mówi paragraf 25 rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Początkowo zakładał on, że zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe. Przepis był o tyle zaskakujący, że miał obejmować m.in. stołówki, kuchni czy warsztaty, jeśli znajdowała się w nim więcej niż jedna osoba. Obowiązywał od soboty, 28 listopada.

Krakowskie blokowisko w grze komputerowej. To zasługa studentów

Jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny - czytamy w rozporządzeniu.

Maseczki w pracy obowiązkowe. Są jednak zmiany w rozporządzeniu

W ostatniej chwili rząd zmienił jednak rozporządzenie dotyczące maseczek w pracy. Okazuje się, że obowiązek zakrywania ust i nosa przez pracowników w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba, będzie zależny od decyzji pracodawcy. 

Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie - czytamy w projekcie rozporządzenia.

W rozporządzeniu dodano również zapis, że maseczki lub przyłbice mogą być ściągnięte, jeśli chcemy zjeść posiłek.

Kto nie musi nosić maseczki w zakładach pracy?

Wyjątki dotyczące noszenia maseczek w zakładach pracy są, ale niewielkie. Nie muszą tego robić m.in. piloci, osoby kierujące transportem publicznym, czy księża odprawiający msze.

Co grozi za brak maseczki w pracy?

Czy za brak maseczki lub przyłbicy w pracy mogą spotkać nas konsekwencje? Okazuje się, że tak! Za brak zasłaniania ust i nosa możemy zostać ukarani przez pracodawcę. Jak podają przepisy, jeśli warunku w firmie nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia zatrudnionych osób - to pracownik może powstrzymać się od wykonywania obowiązków i powiadomić przełożonego.

Karą za brak maseczki może być kara finansowa, ale też upomnienie lub nagana. Te  są przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy. Zgodnie z par. 3 kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.

Pracodawca nakaz noszenie maseczek może umieścić na tablicy ogłoszeń lub tymczasowo w regulaminie.

Obowiązek zakrywania ust i nosa. Gdzie musimy mieć maseczkę?

Nos i usta, za pomocą maseczki, przyłbicy, apaszki lub szalika musimy zakrywać w:

 • przestrzeni publicznej
 • pojazdach komunikacji miejskiej
 • w samochodzie, jeśli podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie
 • w sklepach, galeriach handlowych, w punktach usługowych
 • w kościołach
Jak dobrze dobrać zabawkę do wieku dziecka? Radzi psycholog Kinga Wójcik z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iłży.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE