Kraków: Najnowsze badanie potwierdza, że Polacy negatywnie oceniają skutki pandemii

2020-10-20 23:20

Ponad 60% Polaków negatywnie ocenia społeczne skutki koronawirusa, a 1/3 społeczeństwa uważa, że najgorsze w związku z pandemią dopiero przed nami. Tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

- Zdaniem większości ankietowanych koronawirus doprowadził do kryzysu ekonomicznego i pogłębił nierówności społeczne. Generalnie to społeczeństwo jest przerażone, czy wręcz przytłoczone pandemią. Dużo się mówiło, że ludzie się przyzwyczaili itd., a tymczasem wyniki badania są bardzo zaskakujące. Większość ankietowanych sądzi, że najgorsze jeszcze nadejdzie - mówi autor badań, profesor Piotr Długosz.

Stosunek ankietowanych do koronawirusa jest zależny od wielu czynników. Na przykład częściej negatywnie skutki pandemii dostrzegają osoby starsze i lepiej wykształcone. Badanie wykazało także, że bardzo często stosunek do skutków pandemii zależy od poglądów politycznych ankietowanych.

- Zwolennicy partii opozycyjnych mają bardzo pesymistyczne podejście, a zdecydowanie lepiej obecną sytuacje oceniają zwolennicy partii rządzącej - dodaje socjolog Piotr Długosz. 

Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad tysiąca ankietowanych z różnych regionów Polski.

Posłuchaj, co mówi Grażyna Grabowska, prezes Targow w Krakowie:
Otwarta siłownia w Krakowie
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?